Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

A magyar miniszterelnök és az orosz elnök találkozójának napján nyoma sincs annak, hogy Oroszország csökkentené az ukrán határhoz közel állomásozó haderő létszámát, sőt. A hétvégén újabb szárazföldi csapatok érkeztek. Zajlik a közös hadgyakorlat a Belarusz Köztársaságban és orosz hadihajók lepték el az európai vizeket.

Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter már Moszkvában van, de Szergej Lavrov külügyminiszter nem csak magyar kollégájával tárgyal kedden. A találkozót követően telefonbeszélgetést fog folytatni Anthony Blinken amerikai külügyminiszterrel is. Lesz miről beszélni, hiszen a korábbi orosz követelésekre adott amerikai válaszra hétfőn érkezett orosz viszontválasz. A Washington Post kérdésére az amerikai külügy megerősítette a viszontválasz beérkezését, ám annak tartalmáról nem osztottak meg információt. Az orosz állami hírügynökség szerint a Lavrov által jegyzett levél többek között Oroszország önvédelmhez való jogának elvitathatlanságáról szól.

Dimitrij Peszkov orosz kormányszóvivő még csütörtökön meglehetősen pesszimistán nyilatkozott a Moszkva követeléseire adott amerikai reakcióról: “Úgy tűnik, nem vették figyelembe az aggodalmainkat és nem is tapasztaltunk erre fogadókészséget”. A WP cikke szerint az Egyesült Államok próbálja a tárgyalóasztalnál tartani az oroszokat úgy, hogy közben semmiféle engedményt nem tesz. Blinken külügyminiszter szerint viszont javaslatuk elfogadása azt üzenné, hogy Moszkva komolyan elkötelezett a tárgyalások folytatása mellett.

Közben az Amerikai Haditengerészeti Intézet értesülései szerint az orosz haditengerészet 140 hajója gyakorlatozik a Közel-Kelethez és Európához közeli vizeken. A norvég tengeren folytatott gyakorlatokról még videót is közölt az orosz védelmi minisztérium Youtube-csatornája.

A Norvég Királyi légierő vadászgépei észlelték is a három hadihajót, amelyeket a Vyazma utántöltő hajó és az SB-406-os vontatóhajó kísért. Az orosz hajókat kedden 12 óra 20 perckor látták dél felé a norvég partok mentén, Finnmarktól északra fekvő vizeken rutin járőrszolgálat keretében. A norvég hadsereg nem árulta el, hogy mennyi ideig követték az orosz hajókat és nem közölt részleteket a hajók végcéljáról sem, bár valószínű, hogy ezek a hajók az Írország mellett tervezett éles gyakorlatra tartanak.

Az orosz hadügyminisztérium szerint több mint 140 hadihajó és segédhajó, valamint 60 repülőgép és összesen 10 ezer fős személyzet vesz részt a gyakorlatokon. A hadgyakorlatok bejelentése nem meglepő módon tovább növelte a feszültséget. Írország tiltakozott, amikor kiderült, hogy dél-nyugati partjaitól mindössze 240 kilométerre, bár nemzetközi vizeken fognak gyakorlatozni az orosz hadihajók. A tiltakozás hatására Moszkva ígéretet tett az útvonal újratervezésére, távolabb az ír szárazföldtől.

Hétfőn Szicília mellett jelent meg egy hat partraszállító hajóból álló flotta, amely Gibraltár felől érkezett, és 60 tank mellett 1500 tengerészgyalogos szállítására képes, szándékaikról nincsenek információk, csak félelmek, nevezetesen az, hogy a Fekete-tengerre igyekeznek, hogy támogatást nyújtsanak az Ukrajnát körbevevő haderőnek, esetleg csak az, hogy a calabriai partoknál zajló NATO-hadgyakorlatba bezavarjanak. A szicíliai Sigonella katonai bázisról egymást váltva szállnak fel a NATO-szövetséges repülőgépek, hogy nyomon kövessék a flotta mozgását.

Közben hétfőn az Egyesült Államok hazarendelte a minszki amerikai nagykövetség személyzetének családtagjait, és állampolgárait óvja attól, hogy a Belarusz Köztársaságban utazzanak az országban zajló közös hadgyakorlatok és a belarusz–ukrán határon zajló orosz csapatösszevonások miatt.

Közben nemhogy csökkent, hanem tovább nőtt az ukrán határ közelében állomásozó orosz haderő létszáma. John F. Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője szerint a hétvége során további szárazföldi erők érkeztek a Belarusz Köztársaságba és az ukrán határhoz. A szóvivő szerint kombinált harci kapacitásról van szó, nem csak gyalogságról, hanem tüzérségi és légvédelmi egységekről is. Kirby kitért arra is, hogy látják a növekvő orosz haditengerészeti aktivitást a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceánon is. „A mozgósítások mértékéből és sokféleségéből pedig adódik, hogy Putyinnak egyre több stratégiai opció áll lehetőségére, ha elszánja magát” – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!