szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyugati hírszerzők szerint, ha Kijev az oroszok célpontja, be kell keríteniük a legütőképesebb ukrán csapatokat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Mindenfelől érkeznek orosz csapatok Ukrajna területére – közölte az ország határőrsége.

Orosz katonai járművek, köztük páncélosok hajtottak be

  • a fehérorosz határnál, északon,
  • Csernyihiv térségében, az északkeleti országrészben,
  • az orosz határnál található Szuminál és
  • Ukrajna keleti részén, Luhanszknál és Harkivnál,
  • valamint a 2014-ben önkényesen elcsatolt Krím félszigetnél.

A dél felől érkező járművekről a határőrség felvételeket is megosztott. Ezek a beszámoló szerint orosz tüzérségi támadást követően hajtottak át a határon.

Tíz nappal ezelőtti nyugati hírszerzési jelentések arról szóltak: ahhoz, hogy az oroszok sikeres támadást indítsanak Kijev ellen északról, be kell keríteniük, semlegesíteniük kell a legütőképesebb ukrán katonai egységeket, amelyek keleten, Donbasz irányában állomásoznak.

(null)

(null)

Ukrajna-szerte számos helyen csapódtak be lövedékek és történtek robbanások, köztük a fővárosban, Kijevben és az északkeleten fekvő Harkivban.

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök hajnalban rendelte el „különleges katonai művelet” végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében. Ennek célja szerinte a helyi lakosság védelme, amely az elmúlt nyolc évben bántalmazást és „népirtást” szenvedett el a „kijevi rezsimtől”. Közölte: Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, de törekedni fog a demilitarizálására és „nácimentesítésére”.

Az ukrán katonaságtól azt követelte Putyin, hogy tegyék le a fegyvert. Néhány perccel a bejelentését követően megkezdődött az offenzíva, amelyben a tüzérséget, a légierőt és szárazföldi csapatokat is bevetnek.

Ukrajnában hadiállapotot hirdettek.

Az orosz-ukrán háború történéseit percről percre tudósításunkban követheti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!