szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Abbasz Galljamov három éven át írta Putyin beszédeit.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Amikor az ország elnöke lett, még nem volt nehéz neki dolgozni. Nem számított a Nyugat ellenségének, a modernizációt képviselte, bár a szólásszabadság elnyomására már akkor is tett lépéseket” – mondta Abbasz Galljamov (képünkön) az orosz elnök egykori beszédírója a BBC-nek. „A legijesztőbb benne a mindenen felülemelkedő, érzelmeket nélkülöző racionalitása volt” – tette hozzá.

Ezek után Galljamov arról beszélt, hogy szerinte Putyin azt hitte, hogy amint az oroszok átlépik a határt, az ukránok azonnal leteszik a fegyvert, Zelenszkij meg elmenekül.

A riporter kérdésére, miszerint hogy tévedhetett ekkorát Putyin az ukránok, no meg a Nyugat elszántságát illetően, Galljamov elmondta, hogy

Putyin a saját rendszerének vált áldozatává. Évtizedeken keresztül mellőzte a kritikákat, nem találkozott érdemi ellenállással, és megszokta, hogy mindig igaza van.

Ezt követően Galljamov arról beszélt, hogy az orosz katonák holttestei és a szankciók fogják térdre kényszeríteni Putyin rendszerét. Önmagában az, hogy a kis Ukrajna szembeszállt a nagy Oroszországgal ez egy olyan tény, amit nem tud az ember semmibe venni, függetlenül attól, hogy mennyire befolyásolja a propaganda.

Putyin céljait illetően Galljamov kifejtette, hogy olyasmire van szüksége, amivel bizonyíthatja az oroszoknak, hogy győzött és aláhúzhatja a tévedhetetlenségét. Ha Ukrajna elfogadná a követeléseinek egy részét, mondjuk vállalná a semlegességet, és kijelentené, hogy nem akar csatlakozni a NATO-hoz, illetve a Nyugat letenne a szankciókról, akkor valószínűleg véget vetne a háborúnak.

Az orosz–ukrán háború eseményeiről tudósító hírfolyamunkat alább olvashatják:

Egymilliónál is többen menekültek el Ukrajnából, leminősítették Oroszországot - percről percre a háborúról

Éppen egy héttel ezelőtt, február 24-én rohanta le Ukrajnát Oroszország, azóta menekültek áradata hagyta el a katonai offenzíva alá vont országot. Percről percre tudósításunkban minden fontos hírt megtalál az orosz-ukrán háborúról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Tízből hat magyar szerint túl közel kerültünk Putyinhoz

Minél magasabb végzettségű valaki, annál inkább Oroszországot teszi felelőssé az ukrajnai háborúért, és annál erősebben gondolja úgy, hogy Magyarországnak jobban kellene támogatnia Ukrajnát. Ha a teljes kört nézzük, tízből hét ember úgy gondolja, Magyarországnak egyenlő távolságot kell tartania mindkét féltől.

Techet Péter hvg360

Techet Péter: Jó reggelt, putyinisták!

A világ nem lett más, nem múlt csütörtök hajnalban tört rá Európára az orosz politika által okozott veszély. Múlt csütörtök óta annyi változott, hogy most már ezt a veszélyt Berlinben és Európa más városaiban is egyre inkább felismerik és komolyan veszik. Vélemény.