Kétezer tankelhárító rakétát küld Norvégia Ukrajnának

Norvégia ezzel saját fegyver- és külpolitikáját rúgja fel.

  • hvg.hu hvg.hu
Kétezer tankelhárító rakétát küld Norvégia Ukrajnának

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Kétezer darab M72-es tankelhárító rakétát adományoz Ukrajnának Norvégia – írja a Reuters a norvég kormány közleménye alapján. A hírügynökség beszámolójában megjegyzi: Norvégia ezzel a döntéssel felrúgja az 1950-es évek óta érvényben lévő politikáját, miszerint nem szállítanak olyan országnak fegyvert, ami aktuálisan háborúban áll.

„Norvégiának szigorú szabályai vannak a katonai felszerelések exportjával kapcsolatban, de Ukrajna renkdívüli körülményekkel néz szembe” – jelentette ki Jonas Gahr Stoere miniszterelnök.

Norvégia a fegyverek mellett sisakokat és golyóálló mellényeket is küld Ukrajnának.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az AFP tudósítása szerint a fegyverszállítmánynál azonban többet vár Norvégiától: szerdai, a norvég parlamentben élőben kapcsolt felszólalásában arra kérte Norvégiát, hogy exportáljon több földgázt Európába, hogy a kontinens könnyebben tudjon leválni az orosz gázvezetékekről. Zelenszkij beszédében ezen felül sürgette az orosz hajók kitiltását a világ kikötőiből.

Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról folyamatos közvetítésben számolunk be:

A Pentagon szerint félrevezetés az orosz kivonulás, Zelenszkij kártérítést ajánlott fel azoknak, akik a háború miatt elvesztették ingatlanjukat - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Az amerikai védelmi minisztérium nincs meggyőződve az oroszok jószándékáról, az ukrán elnök pedig minden egyes elvesztett négyzetméterért kárpótlást ígér az ukrán ingatlantulajdonosoknak. Kövessék ma is percről percre tudósításunkat a háborúról.

(Címlapképünk Harkivban készült.)

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?