Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Liz Truss brit külügyminiszter és orosz kollégája, Szergej Lavrov (képünkön) is Indiába látogat pénteken, mivel mindkét fél igyekszik erősíteni a Delhihez fűződő kapcsolatait – írja a BBC.
Lavrov, aki találkozik Narendra Modi miniszterelnökkel, illetve S. Jaishankar külügyminiszterrel, várhatóan felszólítja Delhit, hogy vásároljon több orosz olajat és gázt, és ne csatlakozzon a nyugati szankciókhoz.
Március elején India beleegyezett, hogy hárommillió hordó kedvezményes árú orosz olajat importál, amit a kormány úgy magyarázott, ez "még mindig csak egy csepp, szó szerint egy csepp egy nagyobb vödörben" a teljes olajimportját tekintve.
India tartózkodott az ENSZ-szavazáson, nem ítélte el Oroszország ukrajnai invázióját.
Egy Delhiben tartott rendezvényen Liz Truss a "szabadság hálózatáról" beszélt. Azt mondta indiai kollégájának, hogy létfontosságú, hogy a demokráciák együttműködjenek az agresszorok elrettentése érdekében.
Hozzátette azonban, hogy India szuverén nemzet, és az Egyesült Királyság nem fogja megmondani más országoknak, hogy mit tegyenek.