Tetszett a cikk?

Már többször is megjárta Ukrajnát Azatbek Omurbekov, az orosz hadsereg alezredese, aki amerikai és ukrán források szerint felelős a Kijevhez közeli Bucsában elkövetett tömeggyilkosságokért. Az áldozatok száma meghaladja a háromszázat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A negyvenes éveinek elején járó alezredes a Bucsában és környékén tevékenykedett orosz 64. gépesített lövészdandár parancsnoka, s ebben a minőségében felelős lehet a Kijev környékén elkövetett fosztogatásokért, kínzásokért, nemi erőszakokért, valamint az ukrán katonák és polgári személyek kivégzéséért. A nyilvános adatbázisokat használó ukrán források szerint Omurbekov egységét a távol-keleti Habarovszk térségéből vezényelték Ukrajnába, s nem sokkal a mostani ukrajnai invázió előtt egy ortodox pap is megáldotta őt.

„A történelem azt mutatja, hogy a csatákat leginkább a lelkünkkel vívjuk meg. Nem a fegyverek a legfontosabbak. A templom az a hely, ahol áldozhatunk, és felkészülhetünk a ránk váró feladatokara. A mindenható segítségével ugyanolyan eredményeket érhetünk el, mint elődeink” – mondta Omurbekov a habarovszki püspök vezetésével folytatott istentisztelet után.

Omurbekov már 2014-ben, a Krím elfoglalása idején, majd a Donyec-medencében dúló háború hónapjaiban is járt Ukrajnában, a nyolc évvel ezelőtti akció után Dmitrij Bulgakov, a védelmi miniszter helyettese személyesen tüntette ki a tisztet.

Michel Goya francia katonai szakértő szerint Omurbekov egy 2–3 ezer fős katonai egység parancsoka, ez pedig elég kicsi ahhoz, hogy a vezető tökéletesen tisztában legyen azzal, mit csinálnak az alárendelt katonák. „Ennek következtében Omurbekovot mindenképpen felelősség terheli, akkor is, ha ő adott parancsot a kegyetlenkedésekre és akkor is, ha engedte katonáinak a bűncselekmények elkövetését” – vélekedett Goya.

Oroszország tagadja, hogy a hadsereg bármiféle bűncselekményt követett volna el Ukrajnában, Moszkva szerint a bucsai tömeggyilkosság meg sem történt, az „eseményt” az ukrán titkosszolgálat rendezte meg. Ezt ugyanakkor a műholdfelvételek cáfolják. Közben a német hírszerzés bizonyítékokat szerzett arra, hogy az oroszok tudatos stratégia alapján ölték a civileket.

A háborúról részletes tudósításunkat itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!