szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tokiót aggasztja, hogy Pekinget felbátoríthatja Moszkva ukrajnai háborúja.

Japán „jelentősen megerősíti védelmi képességeit” és szorosan együtt fog működni az Egyesült Államokkal – jelentette be Hajasi Josimasza japán külügyminiszter az Abraham Lincoln amerikai repülőgép-hordozó fedélzetén. Az Abraham Lincoln nem sokkal korábban a Japán-tengeren tartott közös gyakorlatokat a japán tengervédelmi erőkkel a Koreai-félsziget közelében, miután Észak-Korea újabb sikeres rakétatesztet hajtott végre.

A Reuters tudósítása szerint a külügyminiszter Rahm Emanuel amerikai nagykövet társaságában repült ki az Abraham Lincolnra. A nagykövet arra figyelmeztetett, hogy Oroszország ukrajnai háborúja Európán messze túlmenően is biztonsági kockázatokat jelent.

Való igaz, Tokió a nemzetközi diplomáciai normák felrúgásaként értékeli Ukrajna megtámadását, és attól tart, hogy ezen felbátorodva Kína fegyveres úton rendezheti Tajvan helyzetét, illetve Japán szigeteket fenyegethet. A japán kormány amiatt is aggodalmának adott hangot, hogy Peking egyre szorosabbra fűzi katonai együttműködését Moszkvával, az együttműködés keretében közös gyakorlatokat is tartottak Japánhoz közeli vizeken.

Japánnak érdekes módon van hadserege – papíron ugyanis az ország nem rendelkezik hadsereggel, az mégis a világ ötödik legerősebb hadserege. A második világháborút követően Japán önként vállalta, hogy nem tart fenn hadsereget, az ország alkotmányában is benne van, hogy a japán nép lemond a háború jogáról, és az erő alkalmazásától a nemzetközi viták rendezésében. Japán formailag tartja magát mindehhez, az országnak önvédelmi erői vannak (fegyvernemek szerint szárazföldi védelmi erő, tengeri védelmi erő, légvédelmi erő stb.).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!