szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Videófelvételek kerültek elő az öngyilkos drónok bevetéséről, az ukrán hatóságok szerint a 700 ezer lakosú Zaporizzsja két területén is orosz rakéták csapódtak be szerdán kora reggel.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Miközben Ukrajna más részein finoman szólva sincsenek nagy sikereik az oroszoknak, Donyeck és Luhanszk környékén előre tudnak nyomulni. A legújabb sikerük Szvitlodarszk elfoglalása, kedden az ukránok feladták a várost.

Az ukrán területre menekült városvezetők becslése szerint 22 ezer áldozata lehet Mariupol ostromának, de a számokat természetesen teljesen precízen ellenőrizni nem lehet. Petro Andrjuscsenko, a polgármester egy tanácsadója a CNN-nek azt nyilatkozta, valószínűnek tartja, hogy az áldozatok száma végül ennél is sokkal nagyobb lesz.

Most először mutattak be az ukránok felvételeket arról, hogy kamikaze drónokat vetnek be az oroszok ellen. Ezek a drónok felrobbannak a becsapódáskor, így komoly károkat tudnak okozni, ha az ellenséges katonai bázisokhoz irányítják őket.

Először érte rakétatámadás Zaporizzsját. Az ukrán hatóságok szerint a 700 ezres déli város két területén is orosz rakéták csapódtak be szerdán kora reggel, melynek során egy ember meghalt, hárman megsérültek. Összesen négy rakétát lőttek ki az oroszok. A helyi hatóságok jelentése szerint egy bevásárlóközpont és legalább 62 otthon sérült meg a támadásban.

Teljesen megtisztították az aknáktól Mariupol kikötőjét – közölte Igor Konasenkov vezérőrnagy az orosz védelmi minisztérium szóvivője. A TASZSZ orosz hírügynökség beszámolója szerint a tárca bejelentette, hogy vagy 12 ezer robbanóeszközt és fegyvert találtak, illetve hatástalanítottak.

Egy olyan terv került az Európai Unió döntéshozói elé a Politico értesülése szerint, amellyel az orosz oligarchák EU-ban lévő vagyontárgyait és a pénzeszközeiket nem csak befagyaszthatnák, hanem lefoglalhatnák és eladhatnák.

Miután kedden a Premier League rábólintott a Chelsea FC eladásáról szóló tervre, most a brit kormány is engedélyt adott az üzletre. A londoni klub 4,25 milliárd fontért kerül egy konzorcium tulajdonába, amelyet az amerikai befektető, Todd Boehly vezet. Az eladásra az után volt szükség, hogy az eddigi tulajdonos, Roman Abramovics felkerült a szankció alá vett orosz oligarchák listájára.

Az amerikai pénzügyminisztérium bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg az adósság visszafizetésének befogadásáról márciusban kiadott dokumentum érvényességi idejét. Ugyan az most történhet meg 1998 óta először, hogy az orosz állam nem tudja visszafizetni a külső adóssága esedékes részletét, a BBC által megszólaltatott szakértő szerint a döntésnek inkább hosszú távon lehet komoly hatása.

Optimistán áll az Európai Tanács következő, hétfői üléséhez Charles Michel; az elnök szerint ugyanis lezárulhatnak az olajembargóval kapcsolatos viták. Michel erről szerdán beszélt Stockholmban, a svéd miniszterelnök Magdalena Anderssonnal közösen tartott sajtótájékoztatóján. A Tanács elnöke hozzátette: keményen dolgoznak, hogy egységes válasz szülessen, a megoldás rengeteg párbeszédet igényel.

Charles Michel
AFP / DURSUN AYDEMIR

22 millió tonna gabona vár arra, hogy Ukrajna exportálhassa, és fogy az idő, mivel küszöbön áll az aratási időszak – mondta Jevhenyija Kravcsuk parlamenti képviselő Davosban a Sky News tudósítása szerint. Kravcsuk felszólalását Oroszország lépése tette indokolttá, mivel Moszkva zár alatt tartja Ukrajna fekete-tengeri kikötőit, amelyeken keresztül, békésebb időkben, a gabonaexport nagy része zajlik. „Nagyjából másfél hónapunk van, mielőtt neki kellene állnunk betakarítani az idei gabonát” – mondta Kravcsuk Svájcban.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bírálta szerdán Magyarországnak azt az álláspontját, amely szerint nem hajlandó támogatni az Oroszországgal szembeni olajembargót annak ellenére, hogy az energiahordozókból származó bevételből finanszírozzák a „Kreml hadigépezetét” – számolt be a Jevropejszka Pravda ukrán hírportál.

Zelenszkij Davosban
MTI / EPA / Keystone / Laurent Gillieron

Akkor lesz majd értelme tárgyalni Vlagyimir Putyinnal, ha az orosz elnök „készen áll arra, hogy elhagyja az alternatív valóságának kis buborékját” – fogalmazott Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök a davosi konferencián jelentkezett be egy videóhíváson, ekkor beszélt arról: Putyin felelőssége véget vetni a háborúnak, de ahhoz, hogy ezt az orosz elnök megértse, vissza kell térnie a való világba. Zelenszkij arról is beszélt, nem látja értelmét, hogy közvetítők útján egyezkedjen Putyinnal, szemtől szembe szeretne tárgyalni vele.

Ukrajnának muszáj győznie, különben Szlovákia válik az oroszok következő célpontjává – erről beszélt a CNN szerint Eduard Heger szlovák kormányfő a davosi Világgazdasági Fórumon. Heger felszólalásában bírálta az EU-s vezetőket, amiért sok éven át üzleteltek Vlagyimir Putyin országával az olcsó gázért cserébe.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Rakétatámadás érte Zaporizzsját, Zelenszkij ismét Magyarországot bírálta – percről percre a háborúról

Az ukrán hatóságok szerint a 700 ezres déli város két területén is orosz rakéták csapódtak be szerdán kora reggel, melynek során egy ember meghalt, hárman megsérültek. Az ukrán elnök arról beszélt, hogy az energiahordozókból származó bevételből finanszírozzák a „Kreml hadigépezetét”. Percről percre követjük a háború mai eseményeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!