szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A helyszűke azért jelent súlyos gondot, mert közeledik az aratás.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

22 millió tonna gabona vár arra, hogy Ukrajna exportálhassa, és fogy az idő, mivel küszöbön áll az aratási időszak – mondta Jevhenyija Kravcsuk parlamenti képviselő Davosban a Sky News tudósítása szerint. Kravcsuk felszólalását Oroszország lépése tette indokolttá, mivel Moszkva zár alatt tartja Ukrajna fekete-tengeri kikötőit, amelyeken keresztül, békésebb időkben, a gabonaexport nagy része zajlik.

„Nagyjából másfél hónapunk van, mielőtt neki kellene állnunk betakarítani az idei gabonát” – mondta Kravcsuk Svájcban.

Szaporodnak a jelei egy globális élelmiszerválságnak, mivel Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzatermelésének mintegy 30 százalékáért felel. Emellett Ukrajna komoly kukorica, árpa, napraforgó- és repceolaj-exportőr is.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen kedden vetette fel, hogy Moszkvának tárgyalnia kell a kikötők blokádja miatt Ukrajnában ragadt gabona exportjának engedélyezéséről. Szerdán, az Interfax hírügynökség szerint Andrej Rudenko, az orosz külügyminiszter-helyettes arról beszélt, hogy Moszkva hajlandó lenne humanitárius folyosót nyitni a tengeren az ukrán gabona számára, amennyiben a nyugati országok eltörölnének pár Oroszországgal szembeni szankciót.

Az ukrán külügyminiszter szerint ez nem több, mint zsarolás, Ben Wallace brit védelmi miniszter pedig hallani sem akart a szankciók eltörléséről. Szerinte Oroszországnak helyesen kell cselekednie, mint azt kifejtette a spanyol kollégájával, Margarita Roblesszel folytatott találkozón. Ehelyett inkább azt a felvetést támogatta, hogy más fekete-tengeri országok, mint mondjuk Törökország adhatnának kíséretet az ukrán gabonaszállító-hajók mellé.

Az ukránok számításai szerint a tavalyi gabonahozam mintegy 70 százalékát lesznek képesek idén betakarítani, mivel a termőföldek egy részét elaknásították, illetve orosz megszállás alá kerültek. Erről az ország kormányfője, Denisz Smihal is beszélt még április elején.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Rakétatámadás érte Zaporizzsját, Zelenszkij ismét Magyarországot bírálta – percről percre a háborúról

Az ukrán hatóságok szerint a 700 ezres déli város két területén is orosz rakéták csapódtak be szerdán kora reggel, melynek során egy ember meghalt, hárman megsérültek. Az ukrán elnök arról beszélt, hogy az energiahordozókból származó bevételből finanszírozzák a „Kreml hadigépezetét”. Percről percre követjük a háború mai eseményeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!