szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ferenc pápa "fájdalmát" fejezte ki a kanadai bentlakásos iskolákban történt visszaélések miatt, és bocsánatot kért az egyházi rendszer túlélőitől, miközben "bűnbánati zarándoklaton" járja az országot - írja a brit The Guardian.

A lap szerint a pápa széles körben várt bocsánatkérése az albertai Maskwacis közösségében tett hétfő reggeli látogatása során hangzott el - ez volt egyhetes körútjának első hivatalos eseménye, miután vasárnap landolt a nyugati tartományban.

"Sajnálom. Bocsánatot kérek különösen azért, ahogyan az egyház és a vallási közösségek számos tagja - nem utolsósorban közömbösségükkel - közreműködött az akkori kormányok által támogatott kulturális pusztítás és kényszerű asszimiláció projektjeiben, amelyek a bentlakásos iskolák rendszerében csúcsosodtak ki" - mondta Ferenc pápa, aki a bentlakásos iskolarendszer közel kétezer túlélőjének beszélt "felháborodásáról" és "szégyenéről" az őslakos gyermekekkel való bánásmód "fájdalmas" emléke miatt.

Ahogy arról korábban írtunk, egy hónap alatt több mint ezer jelöletlen sírra bukkantak Kanada egykori bentlakásos iskoláinak területén, ahol 120 éven át próbálták kiszakítani az őslakos gyermekeket saját közösségeikből. A diákok nem beszélhettek saját nyelvükön, erőszakkal térítették át őket a katolikus hitre, gyakori volt a fizikai és szexuális bántalmazás. Közülük több ezren hunytak el, az intézmények 70 százalékát fenntartó katolikus egyház azonban a mai napig nem kért bocsánatot.

AFP/Vatican Media/Hans Lucas

Több mint egy évszázad alatt legalább 150 000 őslakos gyermeket szakítottak el családjától, és kényszerítették őket arra, hogy a katolikus egyház által működtetett Ermineskinhez hasonló iskolákba járjanak. Az iskola túlélői tanúvallomást tettek fizikai bántalmazásról, valamint az anyanyelvük használatáért kapott büntetésről. Legalább 15 gyermek halt meg az iskolás ideje alatt, köztük három tuberkulózisban 1903-ban. Az 1920-as években egy kormányzati felmérés szerint az iskola tanulóinak fele tuberkulózisban szenvedett.

Az iskolát nagyrészt lebontották, és ma öt sátor áll a helyén, amelyek a terület négy nemzetét - Ermineskin, Samson, Louis Bull és Montan - képviselik, az ötödik pedig az iskola egykori bejáratának jelképeként szolgál.

2008-ban a szövetségi kormány hivatalosan bocsánatot kért az iskolák létrehozásáért és működtetéséért, és milliárdos kártérítést fizetett a túlélőknek. Bár a protestáns és az anglikán egyház is működtetett iskolákat, a legtöbbet - közel 130-at - a katolikus egyház működtette. A Vatikán azonban évekig ellenállt a pápai bocsánatkérésnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!