Ukránok milliói maradtak áram nélkül, Luhanszknál készülnek az oroszok elhúzódó védekezésre - A háború vasárnapi hírei
Az energiahálózat elleni orosz támadások több kárt okoztak, mint a korábbi hasonló próbálkozásaik, keleten pedig előrenyomul az ukrán hadsereg, de vannak jelei annak, hogy az oroszok sikerrel lassíthatják őket. Eközben az EU és a NATO azt figyeli, erős marad-e a nyugati együttműködés, miután elkezdett dolgozni az új olasz kormány, amelyben oroszbarát és Ukrajna-párti pártok is ott vannak.
Most érkezett
Amerikai kormánytisztviselő: Átlátszóan hamisak az ukrán piszkos bombáról szóló orosz félelmek
A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint a világ átlátna minden olyan kísérleten, amely ezt az állítást használná fel ürügyként az eszkalációra.
Amerikai kormánytisztviselő: Átlátszóan hamisak az ukrán piszkos bombáról szóló orosz félelmek
A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint a világ átlátna minden olyan kísérleten, amely ezt az állítást használná fel ürügyként az eszkalációra.
Percről percre
Házilag gyártott bomba robbant Herszonban
Egy embert megölt egy házi készítésű bomba a dél-ukrajnai Herszon városában vasárnap - közölték a helyi, oroszok által kinevezett hatóságok.
„Egy utcai oszlopra erősített és távirányítással felrobbantott rögtönzött robbanószerkezet megölt egy herszoni civilt – írta a közösségi médiában Kirill Sztremouszov helyi oroszbarát tisztségviselő, hozzátéve, hogy egy járókelő megsebesült.
Az ukrán csapatok előrenyomuló ellentámadásával szemben a Kreml-barát hatóságok a Moszkva állítása szerint elcsatolt Herszon régióban a város lakóit a Dnyeper bal partján lévő, orosz ellenőrzés alatt álló területekre költöztetik.
Szombaton felszólították a lakosokat, hogy „azonnal” hagyják el a várost – az egyetlen olyan regionális székhelyet, amelyet az orosz erők elfoglaltak –, hivatkozva a „feszült helyzetre a fronton ... a tömeges ágyúzás ... és támadások megnövekedett veszélyére”.
Sztremouszov a vasárnapi robbanást „terrorcselekménynek” minősítette, és Ukrajnát tette felelőssé.
(Guardian)
Kuleba cáfolta, hogy Ukrajna "piszkos bombát" készülne bevetni
Veszélyesnek és abszurdnak nevezte Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter vasárnap azt az orosz vádat, amely szerint Ukrajna "piszkos bombát" készülne bevetni.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter francia és török hivatali kollégáival folytatott vasárnapi telefonbeszélgetése során állította: fennáll a veszély, hogy Ukrajna "piszkos bombát" vet be a konfliktus kiterjesztése érdekében.
Kuleba a Twitteren azt írta: „Oroszország hazugságai arról, hogy állítólag Ukrajna piszkos bomba bevetését tervezi, éppoly abszurdak, mint amennyire veszélyesek”. „Először is, Ukrajna az atomsorompó-szerződés elkötelezett részese. Nincsenek piszkos bombáink és nem is tervezünk ilyeneket előállítani. Másodszor, az oroszok gyakran másokat vádolnak olyasmivel, amit ők maguk készülnek elkövetni” – tette hozzá a miniszter.
(MTI)
Ben Wallace visszautasította Sojgu vádjait
Az Oroszország és az Egyesült Királyság közötti megbeszéléseket követően Ben Wallace brit védelmi miniszter cáfolta Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter állításait, miszerint Ukrajna a nyugati országok, köztük az Egyesült Királyság támogatásával a konfliktus kiszélesítését tervezi.
„A védelmi miniszter cáfolta ezeket az állításokat, és figyelmeztetett, hogy az ilyen állításokat nem szabad ürügyként használni a nagyobb fokú eszkalációra” – áll a brit védelmi minisztérium közleményében.
A korábbi telefonbeszélgetés során Sojgu azt mondta Wallace-nak, hogy Oroszország aggódik amiatt, hogy Kijev "piszkos bomba" bevetésére készülhet Ukrajnában – ezt az állítást a francia és a török védelmi miniszterrel folytatott korábbi, vasárnapi telefonbeszélgetések során is hangoztatta.
Oroszország nem tett közzé bizonyítékot az állítás alátámasztására.
(Guardian)
Az ukrán titkosszolgálat letartóztatta az ország legnagyobb repülőgéphajtómű-gyárának elnökét
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) vasárnap őrizetbe vette Vjacseszlav Bohuszlajevet, a világ egyik legnagyobb repülőgép- és helikopter-hajtóműveket, valamint erőművi gázturbinákat gyártó vállalatának, a Motor Szicsnek a tiszteletbeli elnökét, volt parlamenti képviselőt, és a vállalat külgazdasági osztályvezetőjét. Azzal gyanúsították meg őket, hogy illegálisan szállítottak katonai célú alkatrészeket az orosz légierő gépeihez. Ukrajnában lelőtt több orosz helikopterben találtak ugyanis a Motor Szics által gyártott hajtóművet - derült ki a nyilvánosságra hozott nyomozati anyagokból.
(MTI)
Jermak: Oroszország csak az erőszak nyelvén ért
Az Oroszországhoz intézett felszólítás, hogy vonja ki csapatait a zaporizzsjai atomerőműből, nem elég, fegyverekre és szankciókra van szükség, mert Moszkva csak az erőszak nyelvén ért – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője vasárnap a Telegram üzenetküldő alkalmazáson.
A tisztségviselő arra reagált, hogy a héten a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő G7-ek felszólították Oroszországot: haladéktalanul adja vissza Ukrajnának a zaporizzsjai atomerőmű feletti teljes irányítást, és vonja ki csapatait a létesítményből. Jermak szerint az Ukrajna elleni orosz háború azt bizonyítja, hogy az ellenség az ukrán fegyveres erők nyomására visszavonul, gazdasága pedig a rendszerszintű szankciók miatt tönkremegy. Hangsúlyozta, hogy "több eltökéltségre van szükség az ellenség közös legyőzéséhez", mert különben semmi sem állítja meg a "terroristákat".
Herman Haluscseno energetikai miniszter egy televíziós interjúban rámutatott arra, hogy Ukrajnában az orosz invázió miatt a szélenergia hasznosítása 90 százalékkal csökkent az országban, a napenergiáé pedig mintegy 40-50 százalékkal. Emlékeztetett arra, hogy a zöld energiaforrások kiaknázása javarészt az ország déli részében folyt, most ezeket Ukrajna elveszítette. Hozzátette, hogy 2019-ben és 2020-ban Ukrajnában a zöldenergiaforrások kihasználása gyors növekedésnek indult, részesedése Ukrajna energiarendszerében elérte a 10-11 százalékot. "Volt egy olyan stratégiánk, amely azt írta elő, hogy 2030-ban Ukrajnában a zöldenergia részaránya legalább 25 százalék legyen" - jegyezte meg a miniszter.
(MTI)
Három napon belül másodjára beszélt telefonon Sojgu és Austin
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter vasárnap beszélt amerikai kollégájával, Lloyd Austinnal, három napon belül ez a második telefonbeszélgetésük – közölte a védelmi minisztérium közleményében.
Moszkva nem adott további tájékoztatást a hívás eredményéről vagy a megbeszélés konkrét témáiról.
A két politikus korábban pénteken beszélt egymással, május óta először. Vasárnap folyamán Sojgu a brit, a francia és a török védelmi miniszterrel is folytatott telefonbeszélgetést.
(Guardian)
Herszon megyében az orosz erők folytatják a polgári lakosság kényszerkitelepítését
Dmitro Orlov, az orosz megszállás alá került Enerhodar polgármestere arról számolt be, hogy tüzérségi lövedék csapódott be a város egyik szállodájába, amelyben gyakran tartózkodtak orosz katonák. Az épületben súlyos kár keletkezett, de egyelőre nem tudni, hogy sebesülés történt-e - tette hozzá.
Herszon megyében a helyi kormányzó közlése szerint az orosz erők folytatják a polgári lakosság kényszerkitelepítését, sietve ürítik ki a hivatali épületeket és más ingatlanokat Beriszlav környékén és Herszonban. A megyeszékhelyen nőtt a fosztogatások száma. A beriszlavi járást ismét ágyúzták az orosz erők, vannak sebesültek és halottak a civilek között, számokat azonban nem hoztak nyilvánosságra.
Lövedék csapódott egy gabonaraktárba, amelyben ezer tonna búza és több traktor semmisült meg. Eközben az ukrán fegyveres erők Beriszlavnál lelőttek egy orosz Ka-52-es (Aligator) típusú támadóhelikoptert.
(MTI)
Az orosz erők több ukrán megyére is csapást mértek
Az orosz erők Dél-Ukrajnában Mikolajivot, délkeleten Zaporizzsját, valamint Dnyipropetrovszk megyét támadták meg iráni gyártmányú harci drónokkal, az északkeleti országrészben lévő Szumi megyét pedig Grad sorozatvetőkkel, aknavetőkkel és más tüzérségi fegyverekkel lőtték - írta az Ukrajinszka Pravda hírportál megyei kormányzók beszámolóiból készített vasárnapi összefoglalójában.
Mikolajiv megyét vasárnapra virradóan támadták meg az orosz erők iráni drónokkal, a megyeközpontot pedig rakétákkal lőtték. Utóbbi támadásban a legfrissebb információk szerint eltaláltak egy ötemeletes lakóépületet, és a mellette álló tízemeletes ház is megrongálódott. Az eddigi információk szerint hárman sebesültek meg. Találat ért egy raktárépületet is, onnan egy helyi lakost szállítottak sebesüléssel kórházba.
Harkiv megye orosz megszállás alól felszabadított településeit is változatlanul ágyúzzák az orosz csapatok, elsősorban infrastrukturális létesítményeket támadnak. Szombaton egy helyi lakost szállítottak sebesüléssel kórházba. Rakétacsapás érte Halicinove térségét is, ahol ketten sebesültek meg.
A Donyec-medencében is folytatódnak a heves harcok. Luhanszk megyében főként a frontvonal mentén súlyos a helyzet. Az orosz erők az elmúlt napban 23-szor nyitottak tüzet az ukrán katonák állásaira. Az ukrán légierő 17 csapást hajtott végre. Megerősített információk szerint találatot kapott az orosz hadsereg 15 haditechnikai és fegyverzetkoncentrációs területe, valamint légvédelmi rakétarendszereinek két állása.
Pavlo Kirilenko Donyeck megyei kormányzó a Telegramon közölte, hogy az utóbbi egy napban az orosz támadásokban két civil halt meg a régióban, és kilencen megsebesültek. Az ukrán hatóságok a felszabadított településeken négy helybeli holttestére találtak rá.
(MTI)
Az oroszok korábbi ígéreteik ellenére szándékosan lassítják az ukrán kikötők forgalmát
Az ukrán infrastrukturális minisztérium szerint az ukrán kikötők jelenleg csak 25-30% százalékos kapacitással működnek az Oroszország által okozott „szándékos késedelmek” miatt.
A gabona és más mezőgazdasági termékek az ENSZ, Ukrajna, Oroszország és Törökország között júliusban létrejött megállapodás óta hagyhatják el az ukrán kikötőket. Jelenleg is folynak a tárgyalások az egyezség novemberi határidőn túli meghosszabbításáról.
A minisztérium a Facebookon közzétett bejegyzésében azt írta: „Oroszország szándékosan késlelteti a gabonaszállítások teljes körű végrehajtását. A kikötők az elmúlt napokban kapacitásuknak csak 25-30 százalékán működtek”.
Szeptemberben Putyin elnök azzal fenyegetőzött, hogy újra korlátozza az exportot, azt állítva, hogy az Ukrajnából kikerülő gabonát szinte teljes egészében Európába viszik, nem pedig a fejlődő országokba.
Ukrajna határozottan cáfolta ezt az állítást, és az ENSZ adatai szerint több tucatnyi szállítmányt küldtek alacsony jövedelmű afrikai és más országokba. A minisztérium közölte, hogy a ma induló hajók egyike 40 000 tonna búzát szállít Jemenbe.
(Guardian)