szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Keir Starmer szerint működőképessé kell tenni, nem visszavonni a kilépést.

Nem térne vissza Nagy-Britannia az Európai Unióba munkáspárti kormányváltás esetén – erről beszélt Keir Starmer, a brit ellenzék vezető pártjának elnöke és egyben miniszterelnök-jelöltje vasárnap a BBC-n. Mint fogalmazott: a tory kormányok által tető alá hozott Brexit-megoldások javításáért kell dolgozni, hogy „működőképes legyen” a kilépés, de visszacsinálni nem fogják a 2016-ban népszavazáson meghozott döntést.

Sir Keir Starmer
NurPhoto

A kérdés egyébként Skócia függetlenedési törekvései miatt vetődött fel. A tagállam 2014-ben tartott népszavazást az Egyesült Királyságbéli tagságáról, ekkor azonban a maradás mellett döntöttek az emberek. Azóta azonban Nagy-Britannia kilépett az EU-ból, az erről szóló népszavazáson pedig a skótok 62 százaléka maradt volna. A skótok, legfőképp a Nicola Sturgeon-vezette kormánypárt, az SNP átverve érzik magukat, lévén 8 évvel ezelőtt egy EU-tag Nagy-Britannia mellett döntöttek, éppen ezért hosszú ideje kampányolnak egy újabb függetlenségi referendum mellett. Ezt a konzervatív kormányok nem támogatták, így nem lehetett megszervezni, ezért a skótok a brit legfelsőbb bírósághoz fordultak, hogy megalkothassák a népszavazás törvényi feltételeit a kormány beleegyezése nélkül. Sturgeon azt mondta, ha sikeres a kereset, 2023. október 19-én dönthetnek a tagságról, egy független Skócia pedig az EU-hoz is csatlakozna.

Nicola Sturgeon
MTI / EPA / Robert Perry

Nagy-Britanniát 2010 óta kormányozza a Konzervatív Párt. Az első 6 évben David Cameron irányította az országot, és egyúttal sodort mindenkit a Brexit kudarcába, lévén az Eurofil politikusnak kampányígérete volt a referendum, és nem tartott attól, hogy valóban a kilépés mellett döntenek az emberek. Az eredmények után lemondott, őt Theresa May váltotta, aki 2019-ig vezette a pártot és a kilépési tárgyalásokat, egyaránt sikertelenül. Őt egy „készre sütött” Brexit-deal ígéretével követte Boris Johnson, aki évtizedes sikert aratott a 2019-es választásokon, végig is vitte a kilépési folyamatot, végül politikai botrányok miatt álltak fel mögüle támogatói és kényszerült távozni idén nyáron. Őt mindössze 44 nap erejéig váltotta fel Liz Truss, október vége óta pedig Johnson egykori pénzügyminisztere, Rishi Sunak vezeti az országot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Miklós Gazdaság

Mindenki veszített a Brexiten

A brit miniszterelnök gyors bukása is rávilágított arra, hogy Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból egyáltalán nem fellendüléshez vezetett, sőt, végül gazdasági válságba torkollott. Egy ír kutatócsoport ki is számolta: ki, mennyit veszített a Brexittel?

hvg.hu Élet+Stílus

Nemcsak a brit, hanem a holland és dán felsőoktatás ajtajai is záródnak a magyar diákok előtt

Ugyan továbbra is egyre több magyar diák tanulna külföldi egyetemen, de az olyan bonyodalmak, mint a holland lakhatási válság, egyre nehézkesebbé teszik számukra a külföldi továbbtanulást. További akadályokat gördít eléjük az energiaválság és a kapuban álló recesszió, ahogyan az eddig népszerű célországok oktatáspolitikájának piacvédő intézkedései is rontanak a helyzeten.