szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A találkozót az amerikai-kínai kapcsolatok egy rég nem látott mélypontján rendezik meg, még az sem valószínű, hogy közös nyilatkozattétellel ér véget a megbeszélés.

Joe Biden amerikai elnök és kínai kollégája, Hszi Csin-ping hétfői találkozója talán csak néhány órán át tart, de hónapokra vagy akár évekre kiterjedő következményekkel járhat, mivel a világ legnagyobb gazdaságai egyre ellenségesebb viszonyba kerülnek egymással – írja a CNN.

A G-20-ak találkozóján megvalósuló tárgyalás órái csak töredékét teszik ki annak az időnek, amelyet a két férfi 2011 óta egymás társaságában töltött. Biden azt állította, hogy alelnökként több mint 70 órát töltött Hszivel, és 17 000 mérföldet (kb. 27 ezer km) utazott vele Kínában és az Egyesült Államokban – mindkettő túlzás, de mégis tükrözi azt a kapcsolatot, amely ma már talán a legfontosabb a bolygón.

Biden reméli, hogy a csaknem két évnyi, telefonon és videokonferencián keresztül folytatott kommunikáció után ismét szemtől szemben állhat a kínai vezetővel, és ez stratégiailag értékesebb eredményt hozhat, még akkor is, ha a konkrét, kézzelfogható elemeket tartalmazó megegyezésnek meglehetősen kicsi az esélye.

Nem szokatlan Bidentől, hogy kiemeli, milyen régóta ismeri az illetőt, akivel tárgyalni fog, ugyanakkor mindazon alkalmak ellenére, amikor alelnökökként találkoztak egymással, a hétfői egyeztetésük az amerikai-kínai kapcsolatok egy látványos mélypontján kezdődik meg.

A kapcsolatok gyorsan romlottak a gazdasági viták és a Tajvannal kapcsolatos, egyre inkább militarizálódó szembenállás közepette. A feszültségek miatt csökkent az együttműködés azokon a területeken, ahol a két országnak egykor közös érdekei voltak, mint például az éghajlatváltozás elleni küzdelem és Észak-Korea nukleáris programjának megfékezése.

A múlt hónapban közzétett nemzetbiztonsági stratégiai dokumentumban Biden először nevezte Kínát „Amerika legkövetkezetesebb geopolitikai kihívásának”, és azt írta, hogy az ország az „egyetlen olyan versenytárs, amely egyszerre rendelkezik a nemzetközi rend átalakításának szándékával, és egyre inkább a gazdasági, diplomáciai, katonai és technológiai hatalommal is, hogy ezt a célt elérje”.

Amerikai tisztviselők szinte egyáltalán nem számítanak arra, hogy bármelyik kérdés megoldható lenne pusztán azzal, hogy Biden és Hszi egy szobába kerül. Sőt, még arra sem látnak túl sok esélyt, hogy közös nyilatkozat kiadásával érne véget az esemény.

Már maga a találkozó megszervezése is azt követelte meg, hogy az amerikai és kínai tisztviselők helyreállítsák azokat kommunikációs csatornákat, amiket még Peking zárt el a Nancy Pelosi képviselőházi elnök tajvani látogatása fölötti dühében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!