szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meareg Amare egyetemi professzort az után gyilkolták meg, hogy a Facebookon uszítani kezdtek ellene és a lakcímét is nyilvánosságra hozták. A fia és az etióp polgárháború más áldozatainak családtagjai szeretnék, hogy bíróság mondja ki, a Facebook is felelős a gyűlölet terjedéséért.

Kétmilliárd dollárra perelte be a Facebook anyacégét, a Metát az etióp polgárháború egyik áldozatának fia – írja a BBC. Abrham Meareg azt állítja: a Facebookon annyira sokáig fent hagyták az apja ellen uszító bejegyzéseket, „amíg már túl késő nem volt”.

Meareg Amarét, a Bahir Dar egyetem professzorát tavaly novemberben gyilkolták meg. Az akadémiai munkája miatt a helyi médiának rendszeres szereplője volt, és azzal vált az etióp kormányt támogatók egyik ellenségévé, hogy nyíltan vállalta a tigrinya identitását (az ország északi részén található Tigré régóta próbál távolodni a központi kormány befolyásától, 2020 óta pedig háborúban áll a kormányerőkkel).

Tavaly ősszel emiatt aztán a Facebookon már nem csak gyalázni kezdték, hanem a személyes adatait és a lakcímét is elérhetővé tették. Ő többször is panaszt tett, de hiába. Aztán 2021. november 3-án motoros fegyveresek követték az egyetemről a házáig, és lelőtték, amikor megpróbált belépni a házba. A fia azt állítja: még hét órán keresztül szenvedett az utcán, csak utána halt meg, de a fegyveresek nem engedtek senkit sem oda, aki a segítségére siethetett volna.

Abrham Meareg, és hozzá csatlakozva a polgárháború több más áldozatának családtagjai most azt kérik: a Meta fizessen kétmilliárd dollárt, amelyből a Facebookon terjedő gyűlölet áldozatait kárpótolhatják. Ennél is fontosabb kérésük az, hogy változtassák meg a Facebook algoritmusát.

A Meta az ilyenkor szokásos módon azzal védekezik, hogy a gyűlöletbeszéd és az erőszak hirdetése ellentétes a Facebook szabályaival, és egyébként is sok pénzt szánt a moderálásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Mikor írják ki a Facebookra, hogy káros az egészségre?

A Facebook jogászainak és marketingeséinek egyszerre kell harcolniuk: miközben már az amerikai Szenátusban hangoznak el vádak arról, hogy a közösségi média a mostani formájában a demokrácia mellett a felhasználók mentális épségére is veszélyes, folyamatban van az eljárás, amely azt vizsgálja, hogy a riválisok tisztességtelen felvásárlása miatt nem kellene-e feldarabolni a céget. Ebből a szempontból a legrosszabbkor jött a Facebook nagy leállása, amely megmutatta, mennyire függ a világ egyetlen vállalattól.