szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még kedd hajnalban is volt egy 5,5-ös erejű utórengés Törökországban. A mentőalakulatok dolgát a hóvihar is nehezíti, az önkéntesnek jelentkezőket arra kérik, inkább ne induljanak el, nehogy saját magukat sodorják veszélybe. A túlélőknek is gyorsan próbálnak szállást találni.

Kedd hajnalra 4300 fölé nőtt a Törökország és Szíria határán egy nappal korábban történt földrengés áldozatainak száma. A török hatóságok 2921 áldozatról és 15 834 sérültről számoltak be, Szíriában pedig 1451 áldozatról és 3531 sérültről tudnak, de a pontos számok folyamatosan nőnek. A 7,8-as, majd az azt követő 7,6-os erejű földrengésben, valamint a száznál is több utórengésben rengeteg épület dőlt össze, és mivel a mentés még mindig tart, megmondani sem lehet, hol lesz ennek a vége.

Az utórengések sem kicsik, 5-ös, 6-os erősségűek is voltak közöttük. Akadt olyan is, amely a legnagyobb földrengés helyszínétől 300 kilométerre érezni lehetett. És még lehet, hogy több is fogja követni ezeket, a legutóbb, már kedd hajnalban Közép-Törökországban 5,5-ös erősségű utórengést mértek.

A török katasztrófavédelem arra kért mindenkit, aki a földrengés sújtotta vidéken él, hogy ne menjen sehova, ha nem muszáj. Erre nem is annyira az emberek saját biztonsága miatt van szükség, hanem azért, hogy a mentőalakulatok előtt szabad maradjon az út. A CNN-nek azt mondta a katasztrófavédelem, hogy legalább 300 ezer takarót, 24 ezernél is több ágyat és majdnem 20 ezer sátrat vittek a túlélőknek.

Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter arról beszélt: a mentőegységeknek különösen nehéz dolguk van már a helyszín megközelítésében is. Nem csak azért, mert a földrengésben akkora károk keletkeztek, hogy nehezebben érnek oda a terepen, hanem azért is, mert közben hóvihar és kemény fagyok vannak, emiatt több mentőhelikopter még csak felszállni sem tudott. A Vörös Félhold is arra kért minden önkéntesnek jelentkezőt, inkább csak küldjenek adományokat és vért, ne próbáljanak személyesen odamenni segíteni, havasak és jegesek az utak, és annyira megrongálódtak a földrengésben, hogy életveszély odamenni, ahol pedig épp nem fagy, ott szakad az eső.

Az időjárás külön problémákat okoz – figyelmeztetett az UNICEF is. Máskor is hatalmas krízis volna a túlélők számára az, hogy a határ török oldalán legalább 5600 épület omlott össze – Szíriáról pedig pontos szám híján csak annyit lehet mondani, hogy hasonló nagyságrendű a kár –, ilyen időben viszont életek múlhatnak azon, hogy minden túlélőt gyorsan el tudjanak szállásolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!