szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két, eddig zárva tartott átkelőt nyit meg Szíria, hogy a segélyszállítmányok eljuthassanak a földrengés sújtotta térségbe. Már 37 ezer felett jár a természeti katasztrófa áldozatainak száma.

Bassár el-Aszad szíriai elnök két további határátkelőn keresztül engedélyezte a humanitárius segélyezést Törökország felől az ellenzéki fegyveresek uralta északnyugati térségekbe három hónapig - közölte hétfőn António Guterres ENSZ-főtitkár.

A fejleményről diplomaták szerint Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius ügyekben illetékes főtitkárhelyettese számolt be a világszervezet Biztonsági Tanácsának (BT) zárt ajtók mögött tartott tanácskozásán. A világszervezet diplomatája hétfőn találkozott a szíriai elnökkel, egy héttel a török-szíriai határtérségben pusztító, a legfrissebb adatok szerint összesen több mint 37 ezer emberéletet kioltó földrengés nyomán. Szíriai oldalon eddig 3600 halálos áldozatról és sérültek ezreiről tudni.

Guterres közleményében üdvözölte, hogy Aszad elnök beleegyezését adta a Báb asz-Szalam és az ar-Rai határátkelők megnyitásához a humanitárius segélyek előtt. A főtitkár szerint kritikus jelentőséggel bír az élelmiszerek, gyógyszerek és téli ruházat eljuttatása a földrengés károsultjaihoz. “Ezen határátkelőhelyek megnyitása párhuzamosan a humanitárius hozzáférés engedélyezésével, a vízumok kiadásának felgyorsításával és a szállítmányozási csomópontok közötti utazások megkönnyítésével felgyorsítja a segélyezést."

Eddig csak egy, a február 9-én újranyitott Báb al-Hava átkelőn keresztül érkezhettek segélyszállítmányok Szíria északnyugati régiójába Törökország felől. A térségben az egymással is szemben álló milíciák rivalizálása még mindig nehezíti a segélykonvojok útját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiszai Balázs Ingatlan

Az építőipar szétlopása és a katasztrófavédelem gúzsba kötése miatt vált tragikussá a földrengés Törökországban

Az 1999-es, izmiti tragédia után földrengésadót is bevezettek az országban, nagyfokú épületmegerősítési programba kezdtek, az új házaknak pedig szigorú biztonsági előírásoknak kellett megfelelniük – legalábbis papíron. Gyakorlatban az egészet kisiklatta a korrupció és a haverok zsebének megtömése. A katasztrófavédelem pedig már képtelen gyorsan reagálni, ha megtörtént a baj, miután Recep Tayyip Erdogan bekötötte a saját hivatala alá.