szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai külügyminiszter arra figyelmeztette Kínát, nehogy fegyvereket adjon Oroszországnak és ne segítsen többé abban, hogy Moszkva kijátszhassa a szankciókat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Egyesült Államok szerint Kína segítséget akar nyújtani Oroszországnak az ukrajnai háborúban - erre figyelmeztette kínai kollégáját, Wang Yi kínai államtanácsost az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken szombat este a müncheni biztonsági konferencián megszervezett találkozójukon. Blinken az állítólagos kínai kémballon miatt is megdorgálta kínai tárgyalópartnerét.

Blinknek a nem túl derűs találkozón arra is felszólította Kínát, hogy ne segítsen többé Oroszországnak kijátszani a szankciók hatásait. Kína kereskedelme Oroszországgal nő, és orosz olajat vásárol, de valószínűleg az EU és a G7-ek csoportja által előírt 60 dolláros hordónkénti árplafon alatt.

Blinken arról is beszélt: az Egyesült Államoknak információi vannak arról, hogy Kína fontolgatja, segítséget nyújt-e Oroszországnak, esetleg fegyvereket is szállít az ukrajnai háborúhoz.

MTI / EPA / Clemens Bilan

Az USA úgy véli, hogy Kína már most is szolgáltathat bizonyos megfigyelési információkat a Wagner-csoportnak, az orosz hadsereg mellett működő zsoldos katonai vállalatnak.

Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke a biztonsági konferencián tartott beszédében óva intette Kínát attól, hogy halálos felszerelést biztosítson egy olyan országnak, amely az Egyesült Államok megítélése szerint emberiesség elleni bűncselekményeket követ el.

A Kína szándékaival kapcsolatos amerikai figyelmeztetések annak kapcsán hangzottak el, hogy a kínai elnök, Hszi Csin-ping beszédében, amely egybeesik az ukrajnai orosz invázió február 24-i évfordulójával, Kína javaslatot tett az Ukrajnára vonatkozó béketerv nyilvánosságra hozatalára. Vang a szombati biztonsági konferencián elmondott beszédében fedte fel a terv elindításának szándékát, és tájékoztatta Franciaország, Németország és Olaszország vezetőit Kína szándékairól, valószínűleg azért, hogy éket verjen az uniós államok és az Egyesült Államok közé.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!