szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínában az államfői poszt csupán egy reprezentatív beosztás, a valódi hatalmat a kommunista párt főtitkára, valamint a Központi Katonai Bizottság elnöke gyakorolja, de mindkét funkciót ugyanúgy Hszi tölti be.

A kínai kommunista állam megteremtője, Mao Ce-tung halála után két ciklusban maximalizálták az államfői megbízatásokat, ezzel a hagyománnyal szakít most Hszi Csin-ping, aki előbb 2018-ban eltörölte ezt a korlátozást, most pedig harmadjára is elnökként veszi kezébe a kormányrudat – derül ki a BBC cikkéből.

Az elnöki poszt Kínában csupán egy reprezentatív beosztás, a valódi hatalmat a kommunista párt főtitkára, valamint a Központi Katonai Bizottság elnöke gyakorolja, de mindkét funkciót ugyanúgy Hszi tölti be.

Hszi lépése nem érkezett éppenséggel váratlanul, sokkal fontosabb azonban, hogy kiket nevez majd meg új kormánya tagjaiként, illetve kit jelöl majd ki a minisztertanács elnökévé. Mindezekről néhány napon belül döntés születhet, bár abban mindenki egyetért, hogy a frissiben kinevezettek valószínűleg Hszi megbízható szövetségesei lesznek. A kommunista vezér várhatóan az állampárt volt sanghaji titkárát, Li Csiangot jelöli majd ki jobbkezéül.

Hszi elnöki mandátumáról ugyan hivatalosan a kínai parlamentnek is nevezett Országos Népi Kongresszus döntött egyhangú szavazással, de ez a kínai viszonyok ismeretében alig lehetett több puszta formaságnál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!