szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kínai elnök az orosz–ukrán háború kezdete óta most először látogatott el Oroszországba.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrajnai invázió óta először látogatott Moszkvába Hszi Csin-ping kínai elnök, hogy Vlagyimir Putyinnal találkozzon. Hszi szerdáig marad az orosz fővárosban, ahol először kettesben tárgyalt partnerével, kedden pedig szélesebb kormányzati körben tárgyalnak majd – írja a CNN. Előzetes elemzések szerint nem kizárható, hogy az orosz elnök fegyvereket kér Kínától, de szakértők szerint nem túl valószínű, hogy ezt megkapja.

Már a látogatást megelőzően nyilvánosságra hozták a felek, hogy a csúcstalálkozón az ukrán helyzetről fognak beszélni, a hivatalos kínai kommunikáció szerint céljuk a béke előremozdítása, amiről a Kreml azt mondta, „nyitottak Kína javaslataira”.

A megbeszélés után a két vezető rövid nyilatkozatott tett, ahol Putyin úgy fogalmazott, eddig is és továbbra is készek megkezdeni a béketárgyalásokat, az ügyben pedig adnak a mindig kiegyensúlyozott Kína véleményére. Az orosz elnök méltatta a távol-keleti ország nemzetközi jog iránt mutatott elkötelezettségét, Hszi pedig elmondta, támogatja Putyin újraválasztását a jövőre esedékes orosz választásokon. Hozzátette, a két országnak hasonlók a céljai, és úgy látja, a „barátság, együttműködés és béke nevében szervezett út” új fejezetet nyithat Oroszország és Kína kapcsolatában.

Kedden a két vezető szélesebb körben tárgyal majd, a megbeszélésen számos orosz kormányzati szereplő mellett jelen lesz Szergej Lavrov külügyminiszter és Szergej Sojgu védelmi miniszter is. A résztvevők előzetesen azt ígérték, Hszi Csin-ping látogatása során „fontos dokumentumokat” is aláír majd a két elnök.

Mindeközben Európa és az Egyesült Államok is jelezte, hogy nagy érdeklődéssel figyelik a csúcstalálkozót, különös tekintettel arra, hogy gesztusértékű annak időzítése. Hszinek ugyanis ez az első külföldi útja újraválasztása óta, Putyin pedig először találkozik más állam vezetőjével az ellene múlt héten kiadott nemzetközi elfogatóparancs óta. Kína korábban jelezte, nem tetszik nekik a Nemzetközi Büntetőbíróság döntése, ugyanis a hágai hatóságnak politikától mentesen kell működnie.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!