Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Valódi bizonyíték továbbra sincs arra, hogy Lech Kaczynski lengyel államfő és kísérete merénylet áldozata lett Szmolenszknél, de az idei választás előtt jól jöhet a téma felmelegítése.

Újra felmelegítik Lengyelországban a 2010-ben történt szmolenszki légikatasztrófa témáját, noha továbbra sincs bizonyíték rá, hogy a köztársasági elnök, Lech Kaczynski köztársasági elnök és kísérete merénylet áldozata lett volna.

A Szmolenszknél lezuhatn gép roncsai
AFP / RIA Novosti / Sputnik / Iliya Pitalev

A lengyel ügyészségnek küldött friss feljelentés valódi háttere az, hogy az egy évvel ezelőtt közzétett vizsgálati jelentést az egykori államfő ikertestvére által vezetett kormánypárt és az ő támogatottja által irányított kormány se vette komolyan. 2012 áprilisa óta semmilyen újabb eljárás nem indult, ezért érezte most szükségesnek a vizsgálóbizottságot a tavalyi jelentés után is tovább vezető Antoni Macierewicz volt védelmi miniszter, a kormánypárt alelnöke, hogy új, most már kifejezetten a merényletre vonatkozó ügyészségi nyomozást kezdeményezzen.

Tarthatatlan, hogy nem folyik ilyen eljárás

 – jelentette ki, és ebben még Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is segített neki, mert nemrégi varsói látogatása során tett egy olyan gesztust vendéglátóinak, hogy az orosz hadsereg bucsai vérengzését párhuzamba állította a 13 évvel ezelőtti szmolenszki eseménnyel, és ezzel ő is a merényletet sugallta.

Macierewicz, az 1970-1980-as évek illegális ellenzékének fontos személyisége, akit 2018 elején kénytelenek voltak meneszteni a védelmi minisztérium éléről, mert a NATO-partnerekkel sorozatosan konfliktusba került, és azóta a tragikus légibaleset felderítésével van elfoglalva, most megismétli, hogy bizonyítékokat találtak a repülőgép felrobbanásáról. Csakhogy ezeket a bizonyítékokat semmilyen komoly, független szakértő nem fogadja el.

A kétmilliárd forintnak megfelelő összeget felemésztő vizsgálatot végző bizottság tagjainak többsége soha nem foglalkozott légiszerencsétlenségekkel, több szakértői dokumentumot pedig meghamisítottak. Mivel az orosz fél még mindig nem hajlandó visszaadni a lengyel tulajdont képező géproncsot, csak kevéssé hiteles szimulációs kísérleteket tudtak végezni.

Hogy valójában mi történt 2010. árilis 10-én, azt egy valódi vizsgálat már rég kimutatta: a politikusok féktelen ambícióin kívül azért zuhant le a lengyel katonai különgép, mert személyzete felkészületlen volt, az orosz légi irányítók pedig ellentmondásos és hibás utasításokat adtak. A pilóták valószínűleg nem akartak leszállni, csak lejjebb ereszkedtek, hogy közelebbről lássák, mi a helyzet, de a tévesen leolvasott magasságmérő műszer miatt a gép túl alacsonyra került, és a földbe csapódott.

Lech Kaczynski szobra
AFP

Kezdettől világos volt, hogy semmilyen robbanás nem történt – ezt a gép és a 96 holttest állapota bizonyította –, de az életben maradt ikertestvér Macierewicz közreműködésével lassan belelovallta magát abba, hogy testvére merénylet áldozata lett, és ma, amikor az ukrajnai háború miatt a lengyel közvélemény végképp elhisz Putyin orosz elnökről minden gonoszságot, ezt még többen elfogadhatják. Ám éppen ezért figyelemre méltó, hogy a Macierewicz-jelentés 2022 áprilisi közzététele után semmilyen hatósági lépés nem történt, mintha nem vették volna komolyan.

Most az új feljelentés után Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszternek kell lépnie, aki egyben a legfőbb ügyész is. Ő egyúttal a Szolidáris Lengyelország nevű kisebbik kormánypárt elnöke, aki szakadatlanul áskálódik Kaczynski védence, Morawiecki miniszterelnök ellen, és keményebb fellépést követel az Európai Bizottsággal szemben.

A lengyel parlament kis híján leváltotta a miniszterelnök legfőbb kormánybeli ellenfelét

Öt szavazat hiányzott ahhoz, hogy a szejm megvonja a bizalmat Zbigniew Ziobro igazságügyi minisztertől. Mateusz Morawiecki miniszterelnök abba a kényelmetlen helyzetbe került, hogy kénytelen volt megvédeni az őt rendszeresen támadó kormánytagot. A radikális kisebbik kormánypártot vezető, igazságügyi miniszterként mind a bíróságokat, mind az ügyészséget felügyelő Ziobro tagadja az Európai Unió intézményeinek hatáskörét, és többször nyilvánosan megvádolta a miniszterelnököt azzal, hogy puhány, nem védi kellőképpen a nemzeti érdekeket.

Viszont az őszi választások előtt nem ronthatja el a viszonyát Jaroslaw Kaczynskival, a nagyobbik kormánypárt, a Jog és Igazságosság elnökével, mert csak a közös jelöltlistától remélheti, hogy bejut a parlamentbe, és a jobboldal győzelme esetén hatalmát is megőrizheti. Komoly pártszervezet és főleg pénz hiányában ugyanis önállóan nincs esélye. Ezért kiszámíthatatlan, hogy mihez kezd Macierewicz feljelentésével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Domány András Világ

Felébredt a mítosz: Merényletről ír a szmolenszki légikatasztrófa új vizsgálata

Robbanás okozta 12 évvel ezelőtt Lech Kaczynski köztársasági elnök és kísérete halálát, a bombát talán a TU-154-es gép orosz gyártója helyezte el egy korábbi karbantartás idején – jelentette be Varsóban a légikatasztrófát vizsgáló bizottság vezetője. Bírálói szerint a sokszori halasztás után ismertetett 338 oldalas jelentés továbbra sem szolgál valódi bizonyítékokkal, viszont a belpolitikai harcban jól felhasználható.