szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lu Shaye egy tévéinterjúban a szovjet utódállamok önállóságának jogosságát kérdőjelezte meg, szerinte a Krím-félszigetet Ukrajna csak „megkapta” Nyikita Hruscsov korábbi szovjet vezetőtől.

A riporter azon kérdésére, hogy a Krím-félsziget része-e Ukrajnának vagy sem, Lu Shaye azt válaszolta: az mindig Oroszország része volt. „Ezeknek a volt szovjet tagállamoknak nincs státuszuk a nemzetközi jogban, mert nincs olyan nemzetközi szerződés, ami alátámasztaná a szuverenitásukat” – találta mondani Lu Shaye a Reuters tudósítása szerint.

A kínai nagykövet szavai ellen Franciaország és a balti államok is tiltakoztak. A francia külügyminisztérium szóvivője Franciaország teljes szolidaritásáról biztosította a szóban forgó országokat, amelyek „évtizedes elnyomás után vívták ki függetlenségüket” – fogalmazott.

Ukrajna esetében pedig a szóvivő emlékeztetett: az országnak nemzetközileg elismert határai vannak, területéhez a Krím-félsziget is hozzátartozik, egyben kijelentette, hogy Kína kénytelen lesz tisztázni, hogy a nagykövet szavai hivatalos álláspontnak tekinthetők-e.

Mekkora egy világháború esélye?

Az elmúlt egy hónapban vitasorozatot indítottunk a hvg360-on arról, milyen lehetséges kifutása van az orosz-ukrán háborúnak, mekkora esély van arra, hogy eszkalálódjon. Kérdés az is, hogyan alakul a világrend, mi lesz a térséggel és Magyarországgal, meddig marad elszigetelt az Orbán-kormány. A sorozat utolsó része hétfőn jön, ezért felelevenítettük az eddigi beszélgetéseket.

Az interjúban a riporter ellenvetéseire Lu Shaye végül úgy reagált: nem szabad leragadni egyetlen problémánál, jelenleg a tűzszünetre kell leginkább koncentrálni. A nagykövet utolsó szavai annak fényében kell értékelni, hogy márciusban Kína és Oroszország bejelentette: a két ország elmélyíti a katonai együttműködés mértékét.

A tévéinterjú viszont valóságos csapás lehet Emmanuel Macron elnöknek, aki néhány napja arról beszélt, hogy a kínaiakkal közösen kell tárgyalóasztalhoz ültetni Oroszországot és Ukrajnát. Az ukrán kormány többször is hitet tett amellett, hogy a Krím-félsziget nem képezheti tárgyát a béketárgyalásoknak.

A franciák elképzelései szerint az egyeztetések Ukrajna és Oroszország között már akár idén nyáron megkezdődhetnének.

Dél-Korea védte a Tajvant érintő status quót

Kína hasonló helyzetben találta magát, csak az ellentétes oldalon, amikor a dél-koreai államfő a héten Tajvan kapcsán arról beszélt a Reutersnek: a feszültség azért nőtt a Tajvani-szoros térségében, mert erővel próbálják megváltoztatni a status quót. „Tajvan ügye nem kizárólag Kínára és Tajvanra tartozik, hanem - Észak-Koreához hasonlóan - globális kérdés” – mutatott rá Jun Szok Jol. az MTI tudósítása szerint.

A kínai külügyminiszter-helyettes elfogadhatatlannak tartotta a koreai elnök szavait, és úgy vélte, a két Korea és Tajvan ügyében nem lehet párhuzamot vonni, egyúttal szemére vetette, hogy nem hangzott el az interjúban az egy Kína elve, mely nem fogadja el Tajvant szuverén államnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!