szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem derült ki, hogy melyik fél harcosai az elkövetők.

A kolera, illetve a kanyaró kórokozója is megtalálható abban a laboratóriumban, amit fegyveresek foglaltak el a szudáni fővárosban, Kartúmban – írja a Reuters a WHO bejelentésére hivatkozva. Az Egészségügyi Világszervezet részéről Nima Saeed Abid közölte, hogy a szakemberek jelenleg nem férnek hozzá a szudáni közegészségügy egyik laboratóriumához, ami azért gond, mert így nem tudják biztosítani a patogének biztonságos tárolását. Abid azt nem árulta el, hogy a szembenálló felek közül melyik fegyveresei szerezték meg az ellenőrzést a labor fölött.

A szudáni hadsereg és az RSF paramilitáris szervezet fegyveresei között április 15-én robbantak ki harcok, amelyekben mostanra 459 ember vesztette életét és 4072-en sebesültek meg. Az összecsapások következtében megbénultak a kórházak és más alapvető szolgáltatások is hozzáférhetetlenné váltak, ráadásul sokan az otthonaikban rekedtek, ahol egyre kevesebb élelem és víz áll rendelkezésükre.

A harcok kirobbanását követően 29 magyar állampolgár jelentkezett és kérte kimenekítését az országból, ezek közül első körben 14-et mentettek ki, majd az utánuk jelentkező 15 másik magyar kimentését is megkezdték. Szijjártó Péter külügyminiszter elmondása szerint jelenleg közülük heten vannak már biztonságban, hatan úton vannak egy biztonságot nyújtó hely felé, míg két magyar állampolgár továbbra is Kartúmban tartózkodik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu hvg360

Nem a magyar állam menekíti ki a Szudánban rekedt magyarokat, ha egyáltalán ki lehet őket hozni

Egyelőre semmi nem utal arra, hogy Szudánban legalább egy rövid időre tűzszünetet kötnének a harcoló felek, ez viszont szinte ellehetetleníti a külföldiek evakuálását. Pedig még mindig vannak magyarok az országban, és könnyen rosszabbra is fordulhat a helyzet. Bár a TEK, Szijjártó Péter külügyminiszter és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is nyilatkozott már a magyarok kimenekítésének ügyében, a kormány gyakorlatilag annyit tud tenni, hogy külföldi államok segítségét kéri. Ez meg is történt.