Civileket gyilkolhattak meg a Wagner zsoldosai Maliban

A Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet jelentése szerint az elrabolt és legyilkolt civilek között gyerek is volt.

  • MTI MTI
Civileket gyilkolhattak meg a Wagner zsoldosai Maliban

A mali hadsereg és vélhetően a Wagner orosz katonai magáncéghez köthető zsoldosok számos emberrablást, fosztogatást és gyilkosságot követtek el az afrikai országban a Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet hétfői beszámolója szerint.

Tavaly december óta több tucat civilt öltek meg vagy raboltak el Mali középső részén, és a halottak között egy hatéves gyerek is van - hangsúlyozta a szervezet.

A HRW egyúttal olyan videofelvételeket is közzétett, amelyeken szerinte mali katonák és velük szövetséges zsoldosok embereket bántalmaznak.

Az atrocitások nagy része a szélsőségesek ellen indított egyik hadművelet során történt Mopti és Segou térségében, a meggyilkoltak és elraboltak zömében a fulani népcsoport tagjaiból kerültek ki - áll a jelentésben.

Ha nem támaszkodhat a Wagnerre a közép-afrikai diktátor, tanácsadója szerint jön Beethoven és Mozart

Diktátorok megrendelésére, jó pénzért bármit elvégez Afrikában a Wagner-csoport. Több helyen szinte összefonódott az állammal, és jelentős gazdasági birodalommal rendelkezik, ám az oroszországi lázadás gyengítheti afrikai szerepét.

Mali 2012 óta folytat harcot az ország területén aktív iszlamista szélsőségesek ellen. Egy évre rá a dzsihadistákat - akkor még francia katonák segítségével - sikeresen kiűzték Mali északi részéből, de később újra erőre kaptak, és támadásokat hajtottak végre a hadsereg és szövetségesei ellen.

A 2021-ben hatalomra került mali junta és Moszkva többször hangoztatta, hogy az afrikai országban nincsenek orosz zsoldosok, csupán orosz katonai szakértők, akik a katonák kiképzését segítik.

Franciaország 2022 februárjában, kilenc év után vonta ki csapatait Maliból azt követően, Párizs és a junta kapcsolatai megromlottak.

Emellett június végén az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) bejelentette: kivonja békefenntartó erőit Maliból.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?