szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dokumentum a WikiLeaks szerint valódi, de a létezése még nem bizonyítja azt, hogy Izrael valóban e szerint járna el.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Egy október 13-i dokumentum szerint az izraeli hírszerzési minisztérium azt javasolta az izraeli kormánynak, hogy a Gázai övezet összes lakosát telepítsék át az Egyiptomhoz tartozó Sínai-félszigetre, és ne is engedjék őket vissza onnan.

A dokumentum hitelessége a közzétevő WikiLeaks szerint igazolható.

A Twitterről X-re átnevezett közösségi platformon is megosztott dokumentumról azt írják, hogy egy háromlépcsős tervet irányozott elő:

  • először sátorvárosok létrehozását a Sínai-félszigeten;
  • aztán humanitárius folyosó megnyitását,
  • majd a Sínai-félsziget északi részén olyan városok építését, ahonnan már nem lenne visszatérés Gázába.

A Telex a héber nyelvű Sicha Mekomitra hivatkozva azt írja, hogy a hitelességét megerősítő források szerint az iratnak nem lett volna szabad eljutnia a médiához.

Az aprólékosan megtervezett deportálást az izraeli hírszerzési minisztérium úgy képzelte el, hogy első körben olyan műveleteket hajtanának végre Gázában, amelyekkel a palesztin lakosságot dél felé menekülésre késztetik. Ezután szárazföldi csapatok bevonulásával északról dél felé haladva foglalnák el a Gázai övezet egészét, és kifüstölnék a Hamász összes fegyveresét. Végül dél felé vezető menekülőutak biztosításával Egyiptomba hajtanák a palesztinokat, akiket aztán többé nem is engednének vissza.

A tervben az is felvetődött, hogy azért is lehetne kampányolni, hogy a palesztinok önként mondjanak le a területről. Ezt annak a sulykolásával kívánnák elérni, hogy a visszatérésre remény sincsen, a kialakult helyzetért pedig kizárólag a Hamászt okolnák. Ezzel párhuzamosan a nyugati világ felé azt az üzenetet közvetítenék, hogy a palesztinok deportálása „humanitárius szükséglet”.

Ez utóbbi elfogadtatásában a dokumentum szerint az Egyesült Államok, Spanyolország, Görögország és Kanada is Izrael segítségére lehet.

A teljes palesztin lakosság deportálása mellett kér másik lehetőség is felvetődött:

  • az egyik a Gázai övezetet 2006 előtt kontrolláló Palesztin Nemzeti Hatóság újbóli hatalomátvétele Gázában,
  • a másik pedig egy helyi arab kormány létrehozatala a Hamász helyett.

Csakhogy a kiszivárgott egyértelműen úgy fogalmaz, hogy ezek az opciók nem szolgálják Izrael érdekeit, és nem küldenek megfelelő üzenetet a libanoni Hezbollahnak sem.

Az izraeli–palesztin háború legfontosabb eseményeiről itt olvashat:

Hazatért Amerikába az első elbocsátott Hamász-túsz, Izrael ENSZ-nagykövete sárga csillagot viselve tüntet - tudósításunk az izraeli-palesztin háborúról

Az izraeli hadsereg pénteken indított szárazföldi akciója óta folyamatosak a harcok a gázai övezetben, de összecsapások zajlottak Ciszjordániában is az izraeli katonák és palesztin fegyveresek között.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!