szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai külügyminiszter találkozott többek között Jordánia, Libanon, Katar és az ENSZ tisztviselőivel. A Hamász üzent neki, hogy ne álljon elő olyan ötletekkel, amelyeket nem lehet megvalósítani.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere szombaton Ammánban találkozott magas rangú jordániai és más arab tisztviselőkkel, akik továbbra is dühösek és mélyen gyanakvóak Izraellel szemben. Blinken közel-keleti turnéja egy nappal azután vette kezdetét, hogy Benjámin Netanjahu Izrael miniszterelnöke elhárította Blinken nyers figyelmeztetését, miszerint Izrael elveszíti a reményét a palesztinokkal való esetleges békemegállapodásra, hacsak nem enyhíti a gázai humanitárius válságot.

Jordániában az USA külügyminisztere elsőként Najib Mikati ügyvivő miniszterelnökkel találkozott, akivel arról tárgyaltak, hogyan bizonyosodhatnának meg róla, hogy az Izrael-Hamász konfliktus nem terjed át a régió más országaiba. Megvitatták azt is, hogy Libanonnak sürgősen elnökre van szüksége.

Blinken köszönetet mondott Mikatinak, amiért „megakadályozta, hogy Libanont belevonják egy olyan háborúba, amelyet a libanoni nép nem akar” – mondta Matthew Miller, az Egyesül Államok külügyminisztériumának szóvivője. Miller szerint Blinken arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok milyen erőfeszítéseket tesz a gázai civilek humanitárius segítségnyújtásáért.

Ezután Katar külügyminiszterével találkozott, ám fényképeken kívül találkozójukról egyelőre nem hoztak nyilvánosságra részleteket. Katar a Hamász legbefolyásosabb tárgyalópartnerévé vált és kulcsfontosságú szerepet játszott a Hamász által fogva tartott túszok korlátozott szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokban, valamint a szervezet meggyőzésében, hogy engedélyezze, hogy a külföldi állampolgárok elutazzanak Gázából Egyiptomba.

Blinken továbbá találkozott a palesztin menekültek megsegítéséért felelős ENSZ-ügynökség vezetőjével is, megköszönve Phillipe Lazzarini és csoportja „rendkívüli munkáját”.

Katar, Jordánia, Egyiptom, Szaúd Arábia és az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztereivel azonnali humanitárius segélynyújtásról tárgyalt a Gázai övezet számára és a béke mielőbbi visszaállítását sürgette. A Hamász azt üzente Blinkennek a látogatása alkalmából, hogy ne álljon elő olyan ötletekkel, amelyeket nem lehet megvalósítani. Osama Hamdan, a Hamasz egyik szóvivője szerint Gáza jövőjéről a palesztinok döntenek majd, az arab külügyminisztereknek pedig közölniük kell az amerikai diplomatával, hogy „nem tud olyan arab koalíciót felépíteni, amely a palesztin nép ellen szól”.

Blinken vasárnap Törökországba utazik, hogy hétfőn találkozzon Recep Tayyep Erdogan török elnökkel és vezető tisztségviselőkkel. Törökország szombaton bejelentette, hogy Jordánia példáját követve és a gázai helyzet miatt visszahívta izraeli nagykövetét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!