Az Európai Parlament (EP) szerdai ülésnapján elfogadta az EU reformját érintő javaslatokat, mely jelentős változásokat javasolt, egyebek közt a tagállami vétójog eltörlését is. A döntés Donald Tuskot, a kormányzásra készülő lengyel koalíció vezetőjét sem hagyta hidegen. Ez azért is volt fontos, mert bár egyelőre az eddigi miniszterelnök, Mateusz Morawiecki kísérletezik kormányalakítással, és csak az ő várható kudarca esetén (egyelőre csak 194 támogatója van a 460 fős szejmben) alakulhat meg Tusk jobbközép és baloldali pártokat tömörítő kormánya, Tuskot ellenfelei folyamatosan a lengyel nemzeti érdekek elárulásával, németbérencséggel vádolják.
Tusk most kijelentette: támogatja ugyan az európai integráció fejlesztését, de már az Európai Tanács elnökeként is figyelmeztetett, hogy
a ragaszkodás ehhez a naiv integrációs lelkesedéshez a legbutább módszer”.
Szerinte ez vezetett az Egyesült Királyság kilépéséhez.
A leendő lengyel kormányfő szerint az ugyan ostobaság, amit az eddigi lengyel kormánypárt terjeszt, hogy Lengyelország szuverenitása lenne veszélyben, de véleménye szerint az EP dokumentuma alkalmatlan a neki szánt szerepre. Egyébként sem a parlament dönt ezekről az ügyekről, hanem az Európai Tanács, benne az összes tagállam vezetőjével, és ha ő elfoglalja majd ott a helyét, vétót emel a reformtervvel szemben – hangsúlyozta Donald Tusk.
A jövendő lengyel kormány pártjainak az Európai Néppárthoz tartozó EP-képviselői – bár a szocialisták nem – egyébként a tervezet ellen szavaztak.