szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az akciót eddig a spanyolok blokkolták, ám most félreálltak az útból.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Hadihajókat tervez küldeni az EU a Vörös-tengerre, hogy biztosítsa a Szuezi-csatornához vezető szakaszon való szabad hajózást – írja a Politico.

Mindez azt követően vált szükségessé, hogy az október 7-i terrortámadás-sorozattal kitört izraeli-Hamász háború okán a palesztinokkal szolidaritást vállalt jemeni húszi lázadók támadásokat indítottak a Vörös-tengeren közlekedő, szerintük Izraelbe tartó hajók ellen.

 

A közel-keleti konfliktus kiszélesedését jelzik a húszik elleni amerikai-brit légicsapások

Az USA és Nagy-Britannia az utóbbi órákban 14 helyszínen több mint hatvan célpont ellen hajtott végre légicsapást Jemen területén a Vörös-tengeren haladó kereskedelmi és hadihajókat támadó húszi lázadók állásai és hajói ellen. Bár mindenki a közel-keleti feszültség enyhítésének fontosságáról beszél, a nyugati katonai akció az október 7-e óta tartó gázai konfliktus mellett újabb frontot nyithat a térségben.

Nem először merül fel, hogy az uniónak is lépéseket kellene tenni az Ádeni-öblön áthaladó hajók védelme érdekében, ám azt a 2023 év végén bedobott ötletet, hogy a már egyébként is az északkelet-afrikai partok mentén működő, elsősorban a szomáliai kalózok elleni védekezést segítő ATALANTA-misszió hatáskörét terjesszék ki a jemeni partokra is, megvétózták a spanyolok.

Pedro Sánchez miniszterelnök ezt még december végén azzal indokolta, hogy az ATALANTA kiterjesztését nem támogatják, ám egy új misszió létrehozásától nem zárkóznak el. A feloldása a spanyol ellenkezésnek nem más, mint hogy ők ebben nem akartak részt venni és míg a spanyol haditengerészet képviselteti magát az ATALANTA-ban, addig ebben a mostani akcióban nem fog részt venni.

Az új misszió egy már létező művelet alapjaira fog épülni, ez a francia vezetés alatt a Perzsa-öbölben működő, elsősorban megfigyelői feladatokat ellátó AGENOR.

A Politico információi szerint a művelethez legalább három légvédelmi rendszerekkel felszerelt rombolóra vagy fregattra lesz szükség, ám egyelőre még senki sem tudja, hogy végül melyik európai tengeri hatalom fogja ezeket biztosítani. A döntést tovább késlelteti, hogy egyes tagállamoknak a kérdést meg kell szavaztatniuk a maguk parlamentjeivel is.

A húszi lázadók támadásai nem csak az egyes hajókra, hanem a világgazdaságra is fenyegetést jelentenek, például már Magyarországon is kénytelen volt egy időre leállni a Suzuki-gyár, mivel egyes modelljeinek gyártását a Japánból várt motorok hiányában nem tudta befejezni. A gazdaság ilyetén kikezdése pedig akár már rövid távon is hatással lehet az inflációra és az energiaárakra is.

Épp ezért már pénteken közös támadást indított a jemeni lázadók bázisai ellen az amerikai és a brit légierő, melyeket az elmúlt napokban több ízben is megismételtek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!