szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár korábban diplomáciai kapcsolatfelvétel történt olasz részről az erőszakos budapesti utcai támadásokkal vádolt milánói nő ügyében, most mégsem forszírozzák, hogy kivételezzenek vele – talán azért, mert akkor a többi 2600, külföldi börtönben lévő olasz állampolgár is hasonló eljárásra tartana igényt.

„Dühös vagyok. Gúnyt űztek belőlünk: a lányomat megkínozták, és még egy üzenet sem érkezett a kormányunktól. Most egyedül kell folytatnunk, mert az államunk nem támogat minket. De nem adom fel: ki kell hoznunk onnan Ilariát” – nyilatkozta újságíróknak Roberto Salis, a Budapesten fogva tartott 39 éves olasz nő, Ilaria Salis édesapja. A nő azért van letartóztatásban, mert a vád szerint egyik tagja, sőt, irányítója volt annak a külföldiekből álló társaságnak, amely tavaly februárban az utcán emberekre támadt, csúnyán megverve őket.

A Repubblica beszámolója szerint Roberto Salis azután nyilatkozott az újságíróknak, hogy találkozott és beszélt az olasz igazságügyi miniszterrel, Carlo Nordióval és Antonio Tajani külügyminiszterrel. A találkozó előtt azt remélte – ügyvédjével, Eugenio Loscóval együtt –, hogy az olasz kormány megadja neki, amit kértek. Azt szerették volna, ha az olaszok küldenek egy jegyzéket, amelyet a magyar bírónál lehetett volna letétbe helyezni. Ebben a jegyzékben az olasz kormány biztosította volna a magyar hatóságot arról, hogy rendelkezésre állnak azok a biztonsági feltételek, amelyek mellett Salist át lehetne szállíttatni Olaszországba. Az apa szerint egy elektronikus karperec és a rendőrségi ellenőrzés elég garancia lett volna arra, hogy a nő nem szökik meg, és részt vesz a tárgyalásokon.

Roberto Salisnak azonban csalódnia kellett, mivel az olasz miniszter nem tett eleget a kérésének.

 

Roberto Salis
ISZA FERENC / AFP

„Nem avatkozhatunk bele a bírósági eljárásba és abba, hogy szabadlábra helyezik-e” – magyarázza Nordio és Tajani. Ráadásul – érvel az olasz kormány – szabálytalan és elfogadhatatlan lenne, ha egy olasz minisztérium levelezésbe kezdene egy külföldi igazságügyi szervvel.

Az is felmerült, hogy esetleg a római magyar nagykövetségen találna házi őrizetet Salis, de erre is azt mondta a kormány, hogy technikailag kivitelezhetetlen.

A miniszterek azt javasolták az ügyvédeknek, hogy kezdeményezzék a magyarországi házi őrizetet.

A Repubblica cikke szerint mindez azt jelenti, hogy az olasz kormány már nem fog lépni Salis ügyében. „A lányom még sokáig börtönben lesz, és a tárgyalásokon is láncra verve fogjuk látni” – mondta apja. A bírósági tárgyalást májusra tűzték ki.

Összesen több mint 2600 olasz állampolgár van külföldi börtönökben. Ha Salist – aki nem politikai fogoly, hanem köztörvényes, utcai támadásokért fogták el – kivételes diplomáciai erőfeszítésekkel próbálnák hazavinni, akkor joggal tarthatna igényt rá sok más elítélt vagy fogvatartott, hogy értük is hasonló erőfeszítéseket tegyen a kormányuk. Vélhetően ezt a kockázatot sem kívánja vállalni az olasz vezetés.

Ilaria Salis fogva tartása miatt ősszel emelte fel a hangját a családja, politikai ügy a múlt heti első bírósági tárgyalását megelőzően lett belőle. Az olasz lapok és a közvélemény szörnyűséges börtönállapotokat próbál láttatni, de a magyarországi büntetés-végrehajtás tagadta azokat az állításokat, amelyeket többek között egy volt cellatárs tett a rossz étkezési és egyéb körülményekről. És bár az olasz sajtóban az apja gyakran kínzásról beszél, valójában semmilyen atrocitásról nem tudni, ami a börtön falain belül a lányát érte volna.

Az ügy részleteiről ebben a cikkben írtunk bővebben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!