„Ez baromi rosszul néz ki" - testkamerás videókat tettek közzé a baltimore-i híd összeomlása utáni mentési munkálatokról
Másfél hónap telt el a több halálos áldozatot is követelő baleset óta.
hvg.hu
A Baltimore Bannermegszerezte azokat a felvételeket, amiket a Maryland Natural Resources Police járőreinek testkamerái készítettek, miután március 26-án egy hajó nekiment a Francis Scott Key hídnak, az pedig összeomlott. „Haver, ez baromi rosszul néz ki, mintha nem is lenne ott híd” – hallható az egyik videón.
A balesetben összesen hat ember veszítette életét, pontosabban hatan tűntek el, és csak két ember holttestét találták meg. Ezt akkor még nem lehetett tudni, a felvételeken lehet hallani, ahogyan megpróbálják megállapítani, hányan vannak a vízben, mennyi embert kell kimenteni, ki milyen sérüléseket szenvedett, írja a Reuters.
Ugyan több hete annak, hogy a Dali konténerhajó nekiment a hídnak, az pedig ráomlott, még mindig nem sikerült onnan kiszabadítani, a szakemberek szerintük irányított detonációra van szükség, mert ez a legbiztonságosabb és a leggyorsabb módja a több ezer tonna törmelék eltávolításának.
Egyik pillérjének kilökése után a szerkezet többi eleme nem bírta a ránehezedő terhelést, ezért semmisült meg a Francis Scott Key híd. Az amerikai balesetnek a világon mindenhol kérdéseket felvető tanulságai vannak.
Baltimore még áprilisban gondatlanság miatt beperelte a Dali üzemeltetőit, szerintünk ugyanis az egyértelműen alkalmatlan volt a hajózásra, és amellett, hogy a balesetnek halálos áldozatai is vannak, komoly fennakadást okozott, hiszen le kellett állítani a város kikötőjének forgalmát, ami az Egyesült Államok keleti partjának meghatározó közlekedési csomópontja, illetve használhatatlanná vált egy fontos szárazföldi útvonal egyik szakasza.
Idén először a kormány nem utólag dob mentőövet az adósságoktól roskadozó kórházaknak, hanem már év közben folyósít 150 milliárd forintot. Ebből 47 milliárdot csak a kórházi koszt feljavítása visz el. Arról, hogy mire elég mindez, és mit kellene tennie a következő kormánynak, Sinkó Eszter egészségügyi közgazdászt kérdeztük.
„Bárhová megy is az ember, önmagától nem tud megszabadulni” – írja családja náci múltjáról szóló Drága bácsikám című könyvében az írónő, Hermann Göring családjának leszármazottja. HVG-portré.