A Netanjahu elleni elfogatóparancs miatt az amerikaiak szankciókat fontolgatnak a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen

Antony Blinken úgy fogalmazott: elszánta magát, hogy lépéseket tesz a törvényszék alapvetően rossz irányba mutató döntése ellen.

  • hvg.hu hvg.hu
A Netanjahu elleni elfogatóparancs miatt az amerikaiak szankciókat fontolgatnak a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen

A Netanjahu elleni elfogatóparancs miatt az amerikaiak szankciókat fontolgatnak a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen – írja a BBC.

Antony Blinken külügyminiszter egy kongresszusi meghallgatáson arról beszélt, hogy határozott lépéseket kíván tenni a hágai törvényszék döntése miatt, amit alapvetően rossznak gondol.

Az USA nem tagja a törvényszéknek, ugyanakkor korábban támogatta annak döntéseit, ilyen volt az is, amikor elfogatóparancsot adtak ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen az orosz csapatok ukrajnai inváziója folyamán elkövetett háborús bűncselekmények gyanúja miatt.

A Szenátus Külügyi Bizottságának legtekintélyesebb republikánus politikusa, James Risch azt kérdezte a külügyminisztertől, hogy hajlandó lenne-e egy olyan törvényt támogatni, amely reagálna arra, hogy hágai törvényszék „olyan országok ügyeibe üti bele az orrát, amelyek független, legitim, demokratikus igazságszolgáltatási rendszerrel bírnak”.

„Kétpárti alapon szeretnénk kidolgozni önökkel a megfelelő válaszlépést” – jelentette ki Blinken.

Mint korábban megírtuk, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze, Karim Khan elfogatóparancsot kért a gázai háború miatt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant védelmi miniszter és a Hamász katonai szárnyának vezetője, Mohammed Deif, valamint a szervezet vezetője, Jahja Szinvar és a Hamász politikai irodájának élén álló Iszmail Hanijeh ellen.

Az izraeli vezetőkkel szembeni példátlan lépést korábban már Joe Biden elnök is felháborítónak nevezte, és bár első ránézésre úgy tűnik, hogy ebben közös álláspontot tud kialakítani az USA két nagy politikai tábora, a valóságban ezt nem lesz könnyű megvalósítani.

Netanjahu olyan helyzetbe kerülhet, mint Putyin, de ha Orbánhoz utazna, nem tartóztatnák le

Egy-két hónapon belül dönthet a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság a főügyészi indítványról, amely a Hamász vezetői és izraeli politikusok – köztük Benjamin Netanjahu miniszterelnök – ellen elfogatóparancsot javasol háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt. Ezzel Netanjahu könnyen Putyin orosz elnök sorsára juthat, de Magyarország kihúzhatja magát egy esetleges letartóztatás és kiadatás alól.

Kérdéses például, hogy a demokrata törvényhozók mennyire lesznek hajlandók támogatni egy ilyen akciót. A kormánypárt ugyanis mélyen megosztott a kérdésben, a fiatal és radikális demokrata szavazók erősen Izrael-kritikus álláspontot képviselnek, és egy szankciós döntés elvadíthatja őket a párttól, ami meglehetősen veszélyes lenne a demokraták számára az elnökválasztási kampány véghajrájában.

Nem véletlen, hogy a Szenátus Külügyi Bizottságának egyik demokrata tagja már arról beszélt a BBC-nek, nem biztos benne, hogy jó megoldás a Nemzetközi Büntetőtörvényszék hivatalnokait szankcionálni.

Más, kifejezetten balra húzó demokraták pedig egyenesen kijelentették, hogy támogatják a hágai ügyész döntését, és Washingtonnak azt ugyanúgy kellene támogatnia, mint ahogyan tette korábban Líbia esetében is.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?