szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vasárnap a tüntetések során letartóztatott, illetve meggyilkolt emberekért tüntettek a fővárosban, Dakkában.

Bangladesben helyreállították a mobilinternet-szolgáltatást, a hatóságok ugyanis úgy látták, hogy az országban „normalizálódott a helyzet” a júniusban kitört, majd erőszakba torkolló tüntetések után.

Igaz, az olyan közösségi oldalak, mint a WhatsApp, a Facebook, a TikTok vagy a YouTube továbbra sem elérhetők, illetve az iskolák és más oktatási intézmények további intézkedésig zárva maradnak. A kijárási tilalom sem szűnt meg, annyi változás történt mindössze, hogy a fővárosban, Dakkában már napközben, pontosabban reggel hat és délután öt óra között már nincs érvényben.

A diákok által vezetett tüntetések azután törtek ki, miután a legfelsőbb bíróság elrendelte a kormányzati állásokra vonatkozó kvóták visszaállítását, beleértve a Pakisztántól való függetlenségért folytatott 1971-es háború veteránjainak családjai számára fenntartott kvótákat.

A fiatalok demonstrációja országos tüntetéssorozattá nőtte ki magát, de így is békés keretek között maradt egészen addig, amíg kormánypárti tüntetők és a hatóságok be nem avatkoztak. A rendőrség gumilövedékeket, könnygázt és hanggránátokat vetett be, hogy szétoszlassa az utcákat elárasztó tízezreket. Az erőszakos összecsapásokban sokan megsérültek, közel százötvenen pedig életüket veszítették.

Hogy elejét vegyék a helyzet további eszkalálódnának, a hatóságok egyéb intézkedéseket is hoztak, felfüggesztették az internetszolgáltatást, kijárási tilalmat vezettek be, az utcákon katonák járőröztek. Mindeközben több nemzetközi jogvédő szervezet, valamint az ENSZ és egyes államok is felszólaltak a tüntetőkkel szemben alkalmazott módszerek ellen. Többen is hangsúlyozták, hogy Haszina miniszterelnök 15 éves hatalma alatt egyre autokratikusabbá vált, a politikai ellenfeleit és aktivistákat tömegesen tartóztatják le, és vannak, akik közülük örökre eltűntek.

Ami a kvótarendszert illeti, azt Haszina kormánya 2018-ban eltörölte, de – ahogyan írtuk – a múlt hónapban visszaállították. A bangladesi legfelsőbb bíróság a kormány fellebbezését követően felfüggesztette a döntést, és az ügyben augusztus 7-ére tervezett meghallgatást előrehozva, július 21-én hatályon kívül helyezték a korábbi bírósági határozatot, és eltörölték a kormányzati állásokra vonatkozó, a tüntetéseket kiváltó kvóták nagy részét.

Ennek értelmében a kormányzati pozíciók 93 százalékát a jelöltek ezentúl pusztán érdemeik, nem pedig a kormányzathoz fűződő rokoni kapcsolataik alapján tölthetik be. A döntés után a Diákok a diszkrimináció ellen nevű szervezet szóvivője azt nyilatkozta, hogy üdvözlik a legfelsőbb bíróság döntését.

Az al-Jazeera szerint közben a rendőrség több ezer tüntetőt, köztük legalább féltucatnyi diákvezetőt fogott el. A Diákok a diszkrimináció ellen szervezet tagjai erre reagálva szombaton közölték, hogy ha a vezetőiket nem engedik szabadon, és nem szüntetik be az ellenük indított eljárást, akkor hétfőtől ismét jelentős tüntetésekre kell számítani.

Egyes források szerint a bíróság döntése után a demonstrációk elcsendesedtek, és vasárnap a diákmozgalom őrizetben lévő hat tagja videóüzenetben jelentette be, hogy befejezik a tüntetéseket, hiszen a kvótákra vonatkozó követeléseiket elfogadták. Sokan úgy gondolják, a hatóságok kényszerítették ki belőlük ezt a nyilatkozatot, egy előre megírt szöveget olvastak fel, vagyis a tüntetéseknek nincs végük.

És most már nem csak a kvóták miatt lehet demonstrálni. Többen megfogadták, hogy amíg nem szolgáltatnak igazságot az elmúlt napokban megölt és őrizetbe vett tüntetőknek, addig utcára fognak vonulni, vasárnap Dakkában tartottak is egy felvonulást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!