szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A támadást azután ismerték el, hogy a Politico olyan emailket kezdett kapni, melyben egy névtelen feladó belsős dokumentumokat küldött a kampányról.

Belsős Trump-dokumentumokat kapott egy ismeretlen feladótól a Poltico. A lap azután számolt be a támadásról, hogy a Trump-stáb szombaton elismerte azt. Az egykori, újrainduló elnök csapata azt sugallta, Irán állhat a szivárogtatás mögött. Arra hivatkoztak, hogy a Microsoft pénteki jelentése szerint iráni hackerek júniusban adathalász emailt küldtek egy magas rangú tisztviselőnek egy elnökválasztási kampányban, ám azt nem mondták meg kiében.

A Trump-kampány szóvivője, Steven Cheung arról beszélt a lapnak, hogy szerinte ezzel az volt a cél, hogy megzavarják a 2024-es választásokat és káoszt okozzanak. Cheung arról nem nyilatkozott, kapcsolatba léptek-e a Microsofttal vagy a rendőrséggel az ügyben.

A Politico július 22-én kezdett el leveleket kapni „Roberttől”, aki közvetítette Trump egyik vezető kampánytisztviselőjének belső kommunikációját. A dokumentumok között szerepelt egy február 23-i kutatási dosszié, amelyet Trump alelnökéről, J.D. Vance-ről készítettek. Ennek az iratnak a hitelességét ketten is alátámasztották.

A dosszié egy 271 oldalas dokumentum volt, melyben Vance korábbi, nyilvánosan elérhető nyilatkozatait rögzítették. Néhányat ezek közül „potenciális sebezhetőség” felirattal láttak el, például Vance Trumppal szembeni korábbi bírálatait. „Robert” Marco Rubio floridai szenátorról is küldött egy hasonló jelentést, aki korábban szintén szóba jött alelnök jelöltként.

Az illető elmondta, különféle dokumentumaik vannak Trump jogi és bírósági irataitól kezdve a kampánybeszélgetésekig. Arra a kérdésre, hogyan szerezték meg az iratokat, az illető úgy válaszolt: „Javaslom, ne arra legyen kíváncsi, honnan szereztem őket. Bármilyen válasz erre a kérdésre, kompromittál engem, és jogilag korlátozza a közzétételét.”

Hogy pontosan milyen adatokhoz juthatott hozzá a hacker, azt nem lehet tudni.

A múlt hónapban jelentések jelentek meg arról, hogy az amerikai hírszerzők egyre több bizonyítékot találtak arra vonatkozóan, hogy Irán összeesküvéseken dolgozik Trump megölésére, megtorlásul amiatt, hogy 2020-ban elrendelte Kassem Szulejmáni iráni katonatiszt meggyilkolását. Semmi sem utal arra ugyanakkor, hogy a Trumpot célzó lövöldöző a múlt havi gyűlésen a cselekményhez kapcsolták.

2016-ban a Demokrata Párt vezető tisztségviselőinek levelezését törték fel az elnökválasztás előtt. A jogsértés következtében kínos e-mailek szivárogtak ki, amelyek dokumentálták a párt belső működését, és Hillary Clinton volt demokrata elnökjelölt kampányát. A nemzetbiztonsági tisztviselők később Oroszországot hibáztatták a hackertámadás megszervezéséért. Ezek közül az e-mailek közül sokat később eljuttattak a WikiLeakshez, egy olyan webhelyhez, amely kiszivárgott dokumentumokat tesz közzé, és a választás napját megelőzően tették közzé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!