Tetszett a cikk?

A német média ezzel szemben a lengyel hatóságokat vádolta mulasztással.

A héten derült ki, hogy európai elfogatóparancsot adott ki Németország egy ukrán búvároktatóval szemben, akit azzal gyanúsítanak, hogy tagja volt az Északi Áramlat gázvezetéket 2022 szeptemberében felrobbantó csapatnak. A Reuters német sajtóértesülésekre hivatkozva azt írta, hogy a férfi korábban Lengyelországban élt.

Németország már júniusban arra kérte a lengyel hatóságokat, hogy tartóztassák le a feltételezett elkövetőt, de ő már nem tartózkodik az országban, mert hagyták elutazni. A lengyel Legfőbb Ügyészség szóvivője, Anna Adamiak ezzel szemben azt mondta a PAP közszolgálati hírügynökségnek: Volodimir S. azért távozhatott Lengyelországból akadály nélkül, mert a német hatóságok nem iktatták be a letartóztatási parancsot abba a körözési adatbázisba, amelyet a határőrség figyel, és ez arra utal, mintha éppen a németek akarták volna, hogy a férfi távozhasson.

A Tusk-kormányhoz közel álló napilap, a Gazeta Wyborcza egyenesen lengyelellenes német sajtótámadásról ír, és az ottani média szemére veti, hogy saját ügyészségük hibáját nem említik a hírekben, hanem a lengyel hatóságokat vádolják, hogy nem akarnak együttműködni a tettesek leleplezésében.

A cikk arra is utal, hogy a vádakat többek között az az August Hanning hangoztatja, aki a Putyin elnökkel jó viszonyban lévő és általa jól fizetett állásokba helyezett Gerhard Schröder volt szociáldemokrata kancellár idején, 1998-2005-ben volt a polgári hírszerzés vezetője (aztán a kereszténydemokrata Angela Merkel idején belügyi államtitkár), az Északi Áramlat vezérigazgatója, Matthias Warnig pedig az egykori NDK titkosrendőrségének tisztje volt, és szintén közel állt az orosz elnökhöz.

Mindebből sejthető: lesz még folytatása az ukrán búvároktató körözése miatti vitának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!