szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Izraelben mihamarabbi tűzszüneti megállapodásért tüntetnek.

Joe Biden amerikai elnök szerint Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök nem tesz eleget a Hamász palesztin szélsőséges szervezet kezében lévő izraeli túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodás elérése érdekében – erről Joe Biden hétfőn beszélt a Fehér Házban tartott nemzetbiztonsági értekezlet előtt.

Joe Biden újságíróknak nyilatkozva válaszolt nemmel arra a kérdésre, hogy az izraeli kormányfő által eddig tett lépések elégségesek-e. Azt ugyanakkor megismételte, hogy szerinte nagyon közel van a túszok elengedéséhez vezető tűzszüneti megállapodás. Arra a kérdére viszont, hogy mi indokolja optimizmusát, azt válaszolta, hogy “a remény forrásai végtelenek”.

Az Egyesült Államok elnöke elmondta, beszélt a palesztin Gázai övezetben öt másik emberrel együtt holtan talált amerikai túsz, Hersh Goldberg-Polin szüleivel, akiknek azt ígérte, hogy amennyire csak lehetséges, sürgeti a még a Hamász kezében lévő több mint 100 túsz elengedéséről és tűzszünetről szóló fogolycsere-megállapodás elérését.

A Hamász fegyveresei közel egy éve, tavaly október 7-én támadták meg Izraelt. 1200 embert megöltek és mintegy 250 ember elhurcoltak, többüket egy zenei fesztiválról. Izrael válaszul nagyszabású légi és szárazföldi katonai műveleteket indított a Gázai övezetben. Az övezet izraeli bombázása és részleges megszállása sok ezer ember halálát követelte.

Izraelben a napokban nagyszabású tüntetéseken követelték, hogy az izraeli kormány állapodjon meg a Hamásszal egy fegyverszünetben a túszok szabadon bocsátása érdekében. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő azt mondta, bocsánatot kért a túszok családjaitól, amiért nem sikerült őket élve kimenekíteni a Gázai övezetből, de világossá tette, hogy kitart a Hamász teljes megsemmisítésének politikája mellett.

Szeptember elsején általános sztrájkot hirdetett Izrael egyik legnagyobb szakszervezete, mert a kormány nem jut egyezségre a túszok kiszabadításáról.

Mindeközben a brit kormány bejelentette, hogy leállítja bizonyos fegyverek izraeli exportját – erről David Lammy brit külügyminiszter beszélt a londoni alsóházban.

Azt mondta, a brit kormány nem nemzetközi bíróság, így nem feladata annak megítélése, hogy Izrael megsértette-e a nemzetközi humanitárius szabályokat, ugyanakkor a gázai hadműveletekhez hasonló konfliktusok esetén azonban Londonnak jogi kötelessége az exportengedélyek felülvizsgálata, mivel az érvényes stratégiai exportengedélyeztetési kritériumok alapján Nagy-Britannia nem adhat ki kiviteli engedélyeket, ha egyértelműen fennáll annak a kockázata, hogy az adott hadfelszerelés használata a nemzetközi humanitárius szabályok súlyos sérelméhez vezethet.

A külügyminiszter azt mondta: a legutóbbi felülvizsgálat során olyan helyzetértékelést kapott, amelynek alapján nem lehet kizárni az Izraelnek szánt egyes brit hadfelszerelések exportja esetén ezt a kockázatot.

A britek leállítják bizonyos fegyverek izraeli exportját

A külügyminiszter szerint fennáll a kockázata, hogy az izraeliek egyes brit fegyverekkel megsérthetik a nemzetközi humanitárius szabályokat.

Nyitóképünkön Joe Biden és Benjamin Netanjahu láthatók az izraeli Ben Gurion nemzetközi repülőtéren 2023 októberében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!