szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eszközöket állítólag megvizsgálták, ezért nem is gyanították, hogy robbanószer lehet bennük.

A Hezbollah még órákkal a robbantások előtt is osztogatta tagjainak a Gold Apollo márkájú csipogókat – írja a Reuters

A hírügynökség egyik forrása arról számolt be, hogy az Irán által támogatott milícia egyik tagja hétfőn kapta meg az új csipogóját, amely másnap felrobbant, még a dobozában. Egy másik forrás pedig arról beszélt, hogy egy olyan csipogó robbant fel az egyik vezető beosztású Hezbollah-tag beosztottjánál, amelyet néhány nappal korábban kapott. 

A beszámolók szerint tehát a Hezbollah biztos volt abban, hogy a készülékek biztonságosak. Mindez azért érdekes, mert a Reuters szerint a libanoni terrorszervezet 2022 óta alaposan átvizsgálja a csipogókat, miután azok megérkeznek Libanonba.

Köze volt Izraelnek a robbanó csipogók gyártásához

A támadás kitervelése folyamán egy sor, izraeli hírszerzők által futtatott fedőcéget használtak, és létrehoztak egy törvényesen működő vállalkozást, amelyik legyártotta a csipogókat.

Az egyik forrás a hírügynökségnek azt mondta, hogy a csipogókba rejtett robbanóanyagot nagyon nehéz volt „bármilyen eszközzel vagy szkennerrel” kimutatni. A forrás nem részletezte, hogy a Hezbollah milyen típusú szkennereken futtatta át a csipogókat, ahogyan nem nevezte meg azt a repülőteret sem, ahol a vizsgálatokat végezték. 

A Hezbollah által kiosztott csipogók kedden, a milícia által használt adóvevők pedig szerdán robbantak fel. A két támadásban 37 ember halt meg, köztük legalább két gyermek, és több mint 3000 ember megsebesült. A támadást Izrael hivatalosan nem kommentálta, de a Hezbollah és Libanon Izraelt vádolja a robbantássorozattal.

„Ez csak a kezdet” – hadüzenettel érhet fel a csipogókkal és adóvevőkkel elkövetett izraeli támadás Libanonban

Elrettentés, erőfitogtatás, megelőző csapás vagy provokáció – latolgatják elemzők a libanoni Hezbollah ellen személyhívók, majd kézi rádiós adóvevők felrobbantásával elkövetett példátlan izraeli támadások célját. A „miért most?” kérdésre sincs egyértelmű válasz, hacsak az nem, hogy Izrael a gázai háború helyett immár sokkal inkább az északi frontra tekint.

A csipogók a tajvani Gold Apollo márka termékei voltak, a cég azt állította, hogy az eszközöket egy budapesti cég, a BAC gyártotta és értékesítette a régióban egy licencszerződés alapján. A magyar vállalat vezetője azonban arról beszélt, hogy csupán közvetítő szerepet töltött be a szerkezetek értékesítésében. A kormány az eset kapcsán lapunkat arról tájékoztatta, hogy az érintett cég „a magyar kormánytól semmilyen megbízást nem kapott semmire, és a kormánytól nem kért engedélyt semmire“.  

Szerdán Telex azt írta, a csipogókat valójában egy bulgáriai cég, a Norta Global hozta be Tajvanból, és ők is adták tovább a szerkezeteket, amelyek később a libanoni szélsőséges szervezethez kerültek. Erre reagálva a bolgár nemzetbiztonsági hivatal csütörtökön közölte, hogy bár a norvég tulajdonú Norta Global Szófiában van bejegyezve, a csipogók nem jártak Bulgáriában, a vállalat viszont 1,6 millió eurót átutalt Magyarországra. A tajvani Gold Apollo vezérigazgatója csütörtökön azt nyilatkozta, a felrobbantott csipogók gyártását Ausztriában irányította egy Tom nevű férfi

Tiszta munkát végeztek: jogszerű volt az a magyar fedőcég, ami a csipogók szállításában szerepet kapott

A szakértők fedőcégnek tekintik azt a magyar vállalatot, amely közreműködött a csipogók leszállításában a Hezbollahnak. A BAC Consulting alapítása és működése jogszerű volt, mégis hihetetlen kommunikáció kísérte működését, ami az alapítóról is elmondható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!