„Ez csak a kezdet” – hadüzenettel érhet fel a csipogókkal és adóvevőkkel elkövetett izraeli támadás Libanonban
Elrettentés, erőfitogtatás, megelőző csapás vagy provokáció – latolgatják elemzők a libanoni Hezbollah ellen személyhívók, majd kézi rádiós adóvevők felrobbantásával elkövetett példátlan izraeli támadások célját. A „miért most?” kérdésre sincs egyértelmű válasz, hacsak az nem, hogy Izrael a gázai háború helyett immár sokkal inkább az északi frontra tekint. A hvg360-nak izraeli extábornok és volt amerikai külügyi helyettes államtitkár is értékelte a történteket.
„Küszöbön a háború Libanonban”
– nyilatkozta Amir Avivi nyugalmazott izraeli dandártábornok a HVG-nek adott interjújában kedd délután, szinte egy időben azzal, hogy Libanonban személyhívók ezrei robbantak fel, főként a Hezbollah tagjainak a kezében vagy a zsebében. Az Izraeli Védelmi és Biztonsági Fórum (IDSF) alapító elnöke – függetlenül attól, hogy tudott-e vagy nem az izraeli hadsereg és a Moszad titkosszolgálat együttműködésének tulajdonított példátlan akcióról – jelezte, Izrael nem élhet biztonságban addig, amíg a Hezbollah folyamatosan rakétákkal és drónokkal támadja a zsidó államot.
„Ez csak a kezdet”
– magyarázta az extábornok a libanoni akcióra utalva másnap, szerdán a Kinek az új világrendje? című kétnapos budapesti geopolitikai konferencián, amelyet a Danube Institute és a The Heritage Foundation szervezett.
És jött is a folytatás szerda délután, ezúttal kézi rádió adóvevők robbantak Bejrútban és több libanoni városban, feltehetőleg megint csak a Hezbollah tagjai lehettek a célpontok. Avivi úgy vélte, hogy a lassan egy éve tartó gázai háború során az izraeli hadsereg jelentős győzelmet aratott a tavaly október 7-ei brutális terrortámadást végrehajtó Hamász fölött, és figyelme egyre inkább az északi frontra irányul. A Hezbollah – a palesztinokkal való szolidaritás jegyében – a Hamász rajtaütése óta támadja Izraelt, ahogy a síita jemeni huti lázadók is.
Izraelben valóban nagy a félelem, hogy a Hezbollah a Hamászéhoz hasonló támadásra ragadtatja magát. Ezért az izraeli közvélemény jelentős része úgy érzi, az északi fronton is kezdeni kell valamit a fenyegetettséggel.
„Izrael hét fronton harcol”
– fejtegette Avivi a HVG-nek –, utalva a gázai háború mellett Ciszjordániára, a libanoni Hezbollahra, a szíriai és iraki milíciákra, a jemeni hutikra és az ezekből álló „ellenállás tengelyét” kiépítő, finanszírozó és felfegyverző Iránra.