szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hezbollahot ért csipogós támadáshoz hasonló akciótól tartanak Iránban is.

Az iráni Forradalmi Gárda (IRGC) megtiltotta tagjainak az elektronikus kommunikációs eszközök használatát, miután a múlt héten a libanoni Hezbollah által használt több ezer csipogó és adóvevő felrobbant – írja iráni biztonsági forrásokra hivatkozva a Reuters

Az egyik forrás szerint az IRGC nagyszabású műveletben vizsgálja át a használatában lévő összes elektronikus berendezést, köztük a kommunikációs eszközöket, bár ezek túlnyomó többsége házi készítésű vagy Kínából, Oroszországból importált.

Kanada terrorszervezetnek minősítette az iráni Forradalmi Gárdát

Kanada az országban tartózkodó, hivatalban lévő, illetve volt iráni tisztségviselőkkel szemben eljárást indíthat, illetve ki is toloncolhatja őket, emellett a hatóságok befagyaszthatják a Forradalmi Gárda vagyonát, illetve eljárást indíthatnak támogatóikkal szemben.

Emellett egy, az IRGC magas rangú tagjaira is kiterjedő átvilágítást is elrendeltek, mert Irán aggódik az izraeli ügynökök beszivárgása miatt, beleértve az Izrael által fizetett irániakat is. A személyek ellenőrzése „magában foglalja az iráni és külföldi bankszámláik átvizsgálását, valamint az ő és családjaik utazási előzményeit” – mondta a forrás. 

Arra a kérdésre, hogy az IRGC 190 ezer fős állománya ezentúl hogyan kommunikál majd egymással, a forrás nem árult el részleteket. „Egyelőre végponttól végpontig terjedő titkosítást használunk az üzenetküldő rendszerekben” – fogalmazott. 

„Ez csak a kezdet” – hadüzenettel érhet fel a csipogókkal és adóvevőkkel elkövetett izraeli támadás Libanonban

Elrettentés, erőfitogtatás, megelőző csapás vagy provokáció – latolgatják elemzők a libanoni Hezbollah ellen személyhívók, majd kézi rádiós adóvevők felrobbantásával elkövetett példátlan izraeli támadások célját. A „miért most?” kérdésre sincs egyértelmű válasz, hacsak az nem, hogy Izrael a gázai háború helyett immár sokkal inkább az északi frontra tekint.

A Hezbollah által kiosztott csipogók múlt kedden, a milícia által használt adóvevők pedig egy nappal később robbantak fel. A két támadásban 39 ember halt meg, köztük legalább két gyermek, és több mint 3000 ember megsebesült. A támadást Izrael hivatalosan nem kommentálta, de a Hezbollah és Libanon Izraelt vádolja a robbantássorozattal.

A csipogók a tajvani Gold Apollo márka termékei voltak, de a cég azt állította, hogy az eszközöket egy budapesti cég, a BAC gyártotta és értékesítette a régióban egy licencszerződés alapján. A magyar vállalat vezetője azonban arról beszélt, hogy csupán közvetítő szerepet töltött be a szerkezetek értékesítésében. A Gold Apollo vezérigazgatója múlt csütörtökön azt nyilatkozta, a felrobbantott csipogók gyártását Ausztriában irányította egy Tom nevű férfi

Kihallgatták a Libanonban felrobbant csipogók magyar közvetítőjének munkatársát Tajvanon

A tajvani sajtó beszámolója szerint a BAC Consulting Kft.-nek volt egy apró irodája Tajpejben, ahol egy helyi nő volt a képviselője. Közben Tajvantól Oslóig a fél világ próbálja megtalálni azokat, akik a feltételezések szerint részt vettek a Hezbollah ellen elkövetett támadássorozatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!