Nukleáris fenyegetéssel köszön el Washingtontól a visszahívott orosz nagykövet
Az utód nélkül felmentett Anatolij Antonov szerint mélypontra kerültek az orosz–amerikai kapcsolatok.
hvg.hu
Vlagyimir Putyin orosz elnök utód kinevezése nélkül hívja haza nagykövetét az amerikai fővárosból – adta hírül az orosz hírügynökség. A 69 éves Anatolij Antonov hétévnyi külszolgálat után válik meg Washingtontól.
Búcsú gyanánt üzenetet is hagyott a Nyugatnak: „Amerika a frontális karambol felé tart egy atomhatalommal, ha megengedi Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú rakétákkal támadja Oroszországot.”
A felmentett orosz diplomata annak is hangot adott, hogy a „történelmi mélyponton” lévő orosz–amerikai kapcsolatok „ellenőrizetlen zuhanórepülésbe fognak átmenni, ha a Nyugat tovább eszkalálja a helyzetet”.
Az ukrán mélységi csapások miatt Oroszország átírja nukleáris doktrínáját, amivel elvileg könnyebbé teszi az atomháború megindítását. Putyin újra blöffölhet, de a Nyugatnak reagálnia kell a bejelentésére.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hónapok óta lobbizik azért, hogy a nyugati támogatói engedélyezzék Ukrajna számára, hogy orosz területet is lőhessenek nagy hatótávolságú rakétákkal. A mélységi csapásokért nem lelkesedik a moszkvai vezetés, jóllehet jogi szempontból a védekező félnek is lehetősége van az agresszor területét támadni.
A szorult helyzetben lévő Ukrajna előtt új lehetőség nyílhat meg, ha a nyugatiak engedélyezik számára a rakétáikkal a mélységi csapásokat. Oroszország máris hátrább vonja a bázisait és szankciókat ígér.
Az ukrán háborús erőfeszítések szempontjából kulcsfontosságú engedély még nem született meg hivatalosan, csupán korábban enyhítettek rajta. Elrettentés céljából Putyin módosította az orosz nukleáris doktrínát, hogy elméletben a mélységi ukrán csapások is atomháborút válthassanak ki.
Antonov kinevezett azonnali utód nélkül távozik, ami a diplomáciában általában a kétoldalú kapcsolatok romlását jelenti. Ezzel szemben Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy nem tervezik a diplomáciai kapcsolatok leminősítését, és a következő washingtoni nagykövetet „a megfelelő időben” választják ki, amit a közelgő amerikai elnökválasztás kimenetele nem befolyásol.
Mindezt egy, a kínai nagykövetség által rendezett ünnepségen.
A kétoldalú trend 2022 óta tart, egész Amerika-szerte zártak be konzulátusok, míg Európában több ország utasította ki az orosz katonai attasékat. Mindeközben az amerikai diplomácia jelenléte is csökkent Oroszországban, mivel Putyin még 2021-ben rendeletben korlátozta a „barátságtalan országok” számára a helyi személyzet felvételét.
Antonov 1978-ban került a szovjet külügyminisztériumba, volt külügyminiszter-helyettes és védelmiminiszter-helyettes is. Utóbbi pozíciója alatt felkerült az EU személyek elleni szankciós listájára 2014-ben. 2017-ben lett nagykövet az ENSZ-ben, majd Washingtonban folytatta pályáját.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni, továbbra is hatósági eszközökkel próbálja alacsonyabban tartani az árakat. De sikerült?