szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még mindig maradt idő, hogy meggyőzzék a szkeptikus országokat arról arról, hogy Ukrajnát meg kell hívni a NATO-ba – hangoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap kijevi sajtótájékoztatóján, de az is kiderült, hogy ő maga sem tartja ezt valószínűnek.

Zelenszkij elmondta: a NATO-meghívásnak Ukrajna egész területére kell vonatkoznia, de elfogadja, hogy az észak-atlanti szövetség védőernyője nem lenne alkalmazható a megszállt térségekre, amíg a háború zajlik. Kifejtette azt is, hogy nem lehet szó hazája NATO-tagságáról a megszállt területek nélkül, mert az egyenértékű lenne az Oroszország által ellenőrzött területek elvesztésének elismerésével. „Ukrajna sosem egyezne ebbe bele” – szögezte le.

Zelenszkij úgy látja Ukrajna meghívása az észak-atlanti szövetségbe az ország túlélésének egyik fontos eleme lenne. Kijev azt szeretné, hogy a NATO-tagállamok december 3-4-i külügyminiszteri tanácskozásán ilyen döntés szülessen, Zelenszkij ugyanakkor elismerte, hogy ezt nem tartja valószínűnek, elsősorban az Egyesült Államok, Németország és Magyarország vonakodása miatt.

Szeretnénk egy ajánlást a külügyminiszterektől, de nincsenek illúzióink. Vannak  szkeptikus országok, ilyen sajnos az Egyestül Államok is, de ott van a német és a magyar fél is

– mondta az ukrán elnök, aki pedig nem lát kockázatot abban, ha Ukrajna közelít a NATO-tagság felé.

Ukrajna esetleges meghívása a NATO-ba részét képezi Zelenszkij októberben ismertetett úgynevezett győzelmi tervének. A kijevi látogatáson lévő António Costa, az Európai Tanács elnöke ugyanakkor gyors előrelépést helyezett kilátásba az európai uniós csatlakozási folyamatban Ukrajnának. Az ígérte, hogy 2025 első félévében legalább két tárgyalási fejezetet megnyitnak. Costa mindemellett további uniós segítséget és Oroszország elleni szankciókat is ígért. Közölte, hogy jövőre a zárolt orosz vagyon hozamainak terhére havonta 1,5 milliárd euró támogatást akarnak nyújtani. Kaja Kallas, az EU új külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, aki elkísérte Costát Kijevbe, „nagyon-nagyon komoly” helyzetről beszélt az ukrajnai hadszíntéren. „Világos azonban, hogy Oroszország számára is nagyon magas az ár” – tette hozzá.

Kallas kijelentette továbbá, hogy a NATO-tagság volna a legerősebb biztonsági garancia a kijevi vezetés számára. Az EU vezető diplomatája beszélt arról is, hogy

egy esetleges tűzszünet ellenőrzésénél nem lenne szabad kizárni európai csapatok Ukrajnába küldését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!