szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Trump szerint Carter keményen dolgozott azért, hogy Amerikát egy jobb hellyé tegye, míg Biden közleményében az ország történelmének egyik legbefolyásosabb politikusaként emlékezett meg a volt elnökről.

„Bár sem a politikájával, sem a filozófiájával nem értettem egyet, azt azonban tudtam, hogy Carter elnök őszintén szerette és tisztelte az országunkat. Keményen dolgozott azért, hogy Amerikát egy jobb hellyé tegye és ezért mélyen tisztelem” – írta a vasárnap elhunyt Jimmy Carterre emlékezve Donald Trump a közösségi médiafelületén.

A volt elnökről közleményben emlékezett meg a Fehér Ház is. „Hat évtizeden át volt részünk abban a megtiszteltetésben, hogy kedves barátunkként tarthattuk számon” – áll az elnöki házaspár kommünikéjében. A közlemény szerint ugyanakkor Jimmy Carterben az volt a rendkívüli, hogy amerikaiak milliói érezhettek hasonlóan, akik még csak nem is találkoztak vele soha.

Mindig a legelesettebbekért küzdött, a járványok megszüntetéséért, a béketeremtésért, a polgári, illetve az emberi jogok kiterjesztéséért, a szabad és tisztességes választások biztosításáért és a hajléktalanság felszámolásáért – írta a hivatalban lévő elnök.

Jimmy Cartert nem csak az amerikai politikum búcsúztatta. Emmanuel Macron francia elnök arra emlékeztetett, hogy Jimmy Carter szilárd védelmezője volt a legkiszolgáltatottabbaknak, és fáradhatatlanul harcolt a nemzetközi békéért.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgy nyilatkozott, hogy Carter mindig kiállt azok mellett, akik a szabadságért küzdenek, és védelmezte az emberi jogokat. Öröksége arra is figyelmeztet, hogy a világnak egységesnek kell maradnia azokkal szemben, akik a szabadságjogokat fenyegetik.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a volt amerikai elnök fáradhatatlan odaadását emelte ki, és reményét fejezte ki, hogy Carter tevékenysége mintaként szolgál a következő években is.

Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök részvétét kifejezve úgy fogalmazott, hogy Carternek az Izrael és Egyiptom közötti békéhez vezető erőfeszítései örökre bevésődtek a történelemkönyvekbe. Az egyiptomi államfő itt arra utalt, hogy Carternek oroszlánrésze volt az Egyiptom és Izrael közötti, Camp Davidben megkötött egyezmény létrejöttében, ami a két ország közötti 1979-es békeszerződéshez vezetett.

Amerikai elnöksége idején és azt követően Jimmy Carter jelentős mértékben hozzájárult a nemzetközi békéhez és biztonsághoz – jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár.

Carter érdemei közül Guterres kiemelte a közel-keleti békét előmozdító Camp David-i egyezményt, a nemzetközi nukleáris leszerelést szolgálni kívánó SALT II egyezményt és a Panama-csatornáról szóló szerződéseket. Hangoztatta, hogy elnökségét követően Carter jelentős szerepet vállalt nemzetközi konfliktusokban közvetítőként, választási megfigyelőként és a demokrácia előmozdításában.

Elnöksége után alkotott maradandót a 100 éves Jimmy Carter

Kívülállóként költözött be 1977-ben Fehér Házba, s ugyanúgy távozott négy évvel később a demokrata Jimmy Carter, akit az ezt követő tevékenysége miatt értékel inkább a történelem, s ünneplik a századik születésnapján. Cikket a volt elnök századik születésnapján, október elsején közöltük először.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!