Putyin szóvivője az annektált ukrán megyékkel példálózott, amikor Trump területi vágyairól kérdezték
Peszkov szerint amennyiben megkérdezik a grönlandiak véleményét az USA-hoz való csatlakozásról, azt tiszteletben kell tartani.
MTI
Oroszország szükségesnek tartja a békét és a stabilitást az Északi-sarkvidéken, mert nemzeti és stratégiai érdekeinek egyik területét látja benne. Ennek érdekében Moszkva kész együttműködni minden állammal – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján a TASZSZ orosz hírügynökség kérdésére.
„Az Északi-sarkvidék nemzeti érdekeink, stratégiai érdekeink övezetét képezi. Jelen vagyunk az északi-sarkvidéki övezetben, és továbbra is jelen leszünk ott” – kommentálta a szóvivő Donald Trump megválasztott amerikai elnök Kanadára és Grönlandra vonatkozó kijelentéseit.
Peszkov hangoztatta: Washington szerint figyelembe kell venni a grönlandiak véleményét ahhoz, hogy Grönland az Egyesült Államokhoz tartozzon. Ebben az esetben a Nyugatnak tiszteletben kell tartania a Donyec-medence és Novorosszija lakóinak véleményét is, akik az Oroszországgal való egyesülés mellett döntöttek – fogalmazott.
„Oroszország figyelemmel kíséri a Kanadára és Grönlandra vonatkozó amerikai követelésekkel kapcsolatos helyzet drámai alakulását, de úgy véli, hogy ez a kérdés Washington Ottawával és Koppenhágával fenntartott kétoldalú kapcsolatainak körébe tartozik” – közölte.
A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja.
Január 7-én Trump azt mondta, hogy Grönlandnak az Egyesült Államok részévé kell válnia, hogy a nemzetbiztonságot biztosítsa, és megvédje a kínai és orosz fenyegetésektől. Még első elnöki ciklusa idején, 2019-ben azt mondta, hogy az Egyesült Államok megvásárolhatja Grönlandot, amely Dánia területe, és széles körű autonómiával rendelkezik. Akkoriban a grönlandi és a dán hatóságok abszurdnak nyilvánították a felvetést.
Ezen túlmenően a megválasztott amerikai elnök aktívan támogatja Kanada 51. államként történő annektálásának gondolatát. Szerinte az ország számos lakosa is támogatja ezt, mert – mint mondta – egy ilyen egyesülés nemcsak gazdasági stabilitást hozna Kanadának, hanem meg is védené a külső fenyegetésektől.
Donald Trump szerint az Egyesült Államok nemzetbiztonságának szempontjából a Panama-csatorna és Grönland is létfontosságú, biztonsági okokból pedig akár a hadsereget is készen áll bevetni, Kanadát azonban katonák nélkül csatolná az USA-hoz.
A Tisza jelöltje 42 százalékot, míg a körzetet 2022-ben megnyerő Hadházy Ákos 18 százalékot kapna Zuglóban a 21 Kutatóközpont mérése alapján. A felmérést készítő intézetet vezető Róna Dániel szerint csak az a biztos, hogy a Fidesznek aligha osztanak lapot. A HVG azt is kiderítette, kit indít a kormánypárt.