Donald Trump saját sikereként tálalja a gázai tűzszüneti megállapodást

A békekereső leendő elnök szerint az hozott áttörést, hogy kijelentette: amennyiben a túszok elengedéséről nem történik megállapodás a hivatalba lépéséig, „pokol következik a Hamász számára”.

  • HVG HVG
Donald Trump saját sikereként tálalja a gázai tűzszüneti megállapodást

Donald Trump szerint a Gázai övezetben elért tűzszünetre építve lehet továbblépni a szélesebb közel-keleti megbékélést szolgáló Ábrahám Egyezmények kiterjesztésében – a leendő elnök a közösségi oldalán reagált a szerdán bejelentett megállapodásra.

A január 20-án hivatalba lépő elnök szerint a megállapodás annak nyomán jöhetett létre, hogy novemberben őt választották elnökké, ami megfogalmazása szerint „jelezte az egész világ számára, hogy adminisztrációm a békét keresi, és olyan egyezségekre törekszik, amelyek biztosítják minden amerikai biztonságát”.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a béketárgyalások helyszínén tartózkodott leendő Közel-Keletért felelős elnöki megbízottja, Steve Witkoff is.

A bejelentés előzménye Donald Trump megválasztott elnök részéről az, hogy múlt héten tartott sajtótájékoztatóján nyomatékosította: amennyiben a túszok elengedéséről nem történik megállapodás a hivatalba lépéséig, „pokol következik a Hamász számára” – emelte ki az MTI.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója kedden Washingtonban tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a tűzszüneti tárgyalások kiindulási alapja a Joe Biden jelenlegi elnök által tavaly tavasszal körvonalazott, több szakaszból álló tűzszüneti terv, amely elvezethet a tartós békéhez a Gázai övezetben.

John Kirby már akkor úgy fogalmazott, hogy „nagyon-nagyon közel áll” egy megállapodás, és szavai szerint a jelenlegi amerikai adminisztráció Közel-Keletért felelős elnöki megbízottja, Brett McGurk is részt vesz közvetítőként az Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet közötti egyeztetéseken.

Örülhet a világ, ha nagyobb baj nélkül megússza, hogy az USA megtámadta Iránt

Örülhet a világ, ha nagyobb baj nélkül megússza, hogy az USA megtámadta Iránt

Kiszámíthatatlan és katasztrofális következményekkel járhat a Közel-Keleten, de akár globálisan is, hogy az USA vasárnap hajnalban megtámadott három iráni nukleáris objektumot, először vetve be a bunkerromboló bombákat. Izrael örülhet, jobb esetben a konfliktus lezárulhat, de az iráni rezsimváltás nem valószínű. Rossz esetben a háború elhúzódhat és kiszélesedhet, attól függően, hogy mit lép a jelentősen meggyengült Irán.