szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Katonai kísérettel tartott egy bányászokat szállító konvoj Gao régió egyik bányájába, amikor válogatás nélkül tüzelni kezdtek rájuk az iszlamista terroristák.

Feltételezett dzsihadisták legalább 32 embert megöltek, amikor megtámadtak egy civil járművekből álló konvojt, amelyet a hadsereg és a Wagner orosz csoport zsoldosai kísértek Mali északi részén.

A támadás, amelynek célpontja egy több tucat járműből álló oszlop volt, pénteken történt a Gao városától mintegy harminc kilométerre fekvő Kobe városában, egy olyan térségben, ahol rendszeresek az erőszakcselekmények, és ahol a hadsereg az utóbbi időben dzsihadistaellenes hadműveleteket hajtott végre.

A hadsereg vezérkara szombat este kiadott közleményében a támadást terroristából álló csoportnak tulajdonította.

“A harcok során a visszavonuló terroristák szándékosan a civil utasokat vették célba” – közölte a vezérkar, hozzátéve, hogy három járművet ért találat 25 civil halálát okozva és 13 másik embert megsebesítve, főként fiatal külföldi aranybányászokat, akik egy Gao régióban található bányába tartottak.

A mali fegyveres erők “üldözik a kíséretet megtámadó terroristákat”. A műveletek során már 19 terrorista holttestét, valamint fegyvereket találtak a tájékoztatás szerint.

Egy tisztségviselő közlése szerint a támadás idején a mali katonák és a Wagner-erők “mintegy tíz járműben” tartózkodtak, feladatuk a civil utasokat szállító konvoj – 22 kisbusz, hat nagy busz és nyolc teherautó – biztosítása volt. Hozzátette, “legalább öt teherautót megsemmisítettek az Iszlám Állam fegyveresei”.

A támadás elkövetését egyelőre egy szervezet sem vállalta.

Az elmúlt hónapokban az Ansongo-Gao út Mali északi részén olyan támadások színhelye volt, amelyeket dzsihadistáknak vagy elsősorban civileket kirabló banditáknak tulajdonítottak. Mintegy tizenhárom éve, 2012 óta Mali mély biztonsági válsággal küzd, amelyet különösen az al-Kaida nemzetközi terrorcsoporthoz és az Iszlám Államhoz kapcsolódó csoportok, valamint helyi bűnözői csoportok által elkövetett erőszak szít. A száhel-menti országot két államcsíny óta (2020-ban és 2021-ben) katonai junta irányítja.

Fotónk illusztráció, egy mali katonát ábrázol.

Megtámadott ENSZ kontingens, aggódó Szijjártó, félmillió menekült és égő követségek – Mi történik Kongóban?

Etnikai ellentétekre hivatkozva és nyersanyagokra vadászva Ruanda és az általa támogatott milíciák offenzívát indítottak Kelet-Kongó nagyvárosának elfoglalására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!