szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Tristan és Andrew Tate ellen szexuális zaklatás, szervezett bűnözés, emberkereskedelem és pénzmosás miatt emeltek vádat a román hatóságok.

Andrew és Tristan Tate-et, akik kettős, amerikai és brit állampolgárok, 2022-ben Romániában tartóztatták le, és emberkereskedelemmel, szexuális visszaéléssel és pénzmosással, valamint szervezett bűnözői csoport alapításával vádolták meg, de tagadták a bűncselekményeket.

Tate-ék ügyét először amerikai tisztviselők hozták fel a román kormánnyal folytatott múlt heti telefonbeszélgetésük során, majd Trump különmegbízottja, Richard Grenell követte őket, amikor a müncheni biztonsági konferencián találkozott a román külügyminiszterrel – tudta meg a Financial Times.

Az amerikai kormányzat állítólag kérvényezte a testvérek útlevelének visszaadását és az utazásuk engedélyezését, amíg a bírósági eljárás lezárására várnak.

Emil Hurezeanu román külügyminiszter nem kívánta kommentálni a Grenell-lel folytatott eszmecserét. Szóvivője azt mondta, hogy Hurezeanu kezdeményezte a találkozót, és hogy „régóta ismerik egymást”, mivel mindketten nagykövetként szolgáltak Berlinben Trump első elnöksége idején.

A szóvivő nem nyilatkozott a konkrét megbeszéléseikről, de azt mondta: „A román bíróságok függetlenek, és a törvények alapján működnek, tisztességes az eljárás”.

Grenell azt mondta, hogy „nem folytatott érdemi beszélgetést” Hurezeanuval, akinek tagadta, hogy ismerte volna. Münchenben „meglátott a folyosón”, és „találkozót kért”, de más további találkozásra nem került sor, mondta Grenell. „Támogatom a Tate testvéreket, amint az a nyilvánosan elérhető tweetjeimből is kiderül” – tette hozzá.

Ebben a hónapban Grenell azt írta az X-en, hogy Románia „a legújabb példa” arra, hogy az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által folyósított pénzeket „fegyverként használták fel olyan emberek és politikusok ellen, akik nem voltak woke-ok”.

Tristan Tate felszólította a támogatóit, hogy derítsék ki, „hogy mentek-e USAID-pénzek Romániába, hogy finanszírozzák valamelyik Lawfare-bázis vizsgálatát” – nyilvánvalóan utalva ezzel az ő és testvére saját ügyeire.

Az Egyesült Királyság is kéri a testvérek kiadatását, miután a bedfordshire-i rendőrség elfogatóparancsot kapott a nemi erőszak és emberkereskedelem vádjával indított nyomozás részeként. Egy román bíróság tavaly úgy döntött, hogy kiadhatják őket, amint Romániában jogerős döntés születik az ügyükben.

A múlt héten egy floridai nő külön polgári pert indított, amelyben azt állította, hogy a testvérek szexmunkára kényszerítették, miután Romániába csábították, és azzal vádolta őket, hogy rágalmazták őt, miután Bukarestben tanúskodott ellenük.

A fivérek nemrégiben jogi győzelmet arattak Romániában, miután egy fellebbviteli bíróság visszaküldte az ügyüket az ügyészségnek. A házi őrizetből is kiengedték őket, de nem hagyhatják el az országot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!