szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lu Sa-je azt nem gondolja, hogy az Észak-Amerika és Európa között lévő konfliktus miatt erősödni fog a kapcsolat Kína és Európa között.

Kína európai ügyekért felelős különmegbízottja nemrég egy panelbeszélgetésen erősen bírálta Donald Trump amerikai elnök külpolitikáját: Lu Sa-je szerint a Trump-kormányzat szemtelen és elnyomó politikát folytat Európával szemben. Úgy gondolja, ha összehasonlítjuk a helyzetet a kínai politikával, rá kell jönnünk, hogy az ázsiai ország a békére, barátságra, jóakaratra és a mindenki számára előnyös együttműködésre helyezi a hangsúlyt.

A magas rangú diplomatákkal folytatott beszélgetésen Lu elismerte az Egyesült Államok és Oroszország közötti, a válság megoldását célzó megbeszélések fontosságát, de hangsúlyozta, hogy minden békefolyamathoz az összes érintett fél, köztük az európai nemzetek elismerésére és részvételére van szükség.

„A különböző megoldási javaslatokat egyenlő vitáknak kell alávetni, ahelyett, hogy néhány kiválasztott fél diktálná őket. Nem szabadna, hogy csak az USA és Oroszország döntsön egyedül, különösen mivel Európa jelentős aggodalmaknak adott hangot, mert úgy érzi, hogy az ilyen diplomáciai manőverek háttérbe szorítják az ő álláspontjukat” – mondta Lu.

Hogyan védjük meg Európát, ha Trump itthagy bennünket Putyinnal?

Egyre gyakrabban reális forgatókönyvként merül fel, hogy az USA kilép a NATO-ból, vagy kiüresíti a katonai szövetséget, védtelenül hagyva Európát például egy esetleges orosz támadás ellen. Ezért is vált minden korábbinál időszerűbbé egy európai hadsereg létrehozása, amelyre legutóbb a megtámadott Ukrajna elnöke is kapacitálta az európai vezetőket.

A tisztviselő elutasította azt a felvetést, amely szerint a jelenlegi transzatlanti kapcsolatok lehetőséget biztosítanak Kínának arra, hogy erősítse kapcsolatait Európával. Hozzátette, Kína nem törekszik arra, hogy kihasználja a helyzetet, és konfliktust okozzon más országok között.

Lu elmondta, Kína kapcsolatai nem arra épülnek, hogy Washington szövetségeseit elvonja az Egyesült Államoktól, hanem arra, hogy valódi, közös érdekeken alapuló partnerségeket ápoljon.

„Remélem, európai barátaink megragadják az alkalmat, hogy elgondolkodjanak néhány, Kínával kapcsolatos múltbéli politikájukon, és legalább pozitívabb álláspontot képviseljenek a Kínával szembeni megközelítésükben” – tette hozzá.

Lu felszólalása során kitért az ukrajnai válságra is, amellyel kapcsolatban hangsúlyozta Kína régóta fennálló álláspontját, amely szerint a háborút tárgyalásokkal kell elrendezni, de úgy gondolja, túl korai lenne még úgynevezett békefenntartó műveletekről beszélni. „Az ilyen műveleteket, amennyiben lesznek, nem az egyes országoknak, hanem az ENSZ-nek kell meghatároznia. Tiszteletben kell tartanunk az ENSZ szerepét. Kína kiáll a szervezet köré épülő nemzetközi rendszer szilárd fenntartása mellett, és nem engedhetjük meg magunknak, hogy háttérbe szorítsuk” – mondta.

Kína: Ha Amerika háborúzni akar, annak minden fajtájára készen állunk

A kínai külügyminisztérium szerint a fentanil csak ürügy, a keddi vámemelésre a korábbinál fenyegetőbben reagáltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!