Johann Wadephul német külügyminiszter csütörtökön kijelentette, hogy Berlin elvben elfogadja az Egyesült Államok azon követelését, hogy a NATO-tagállamok a GDP 5 százalékára emeljék a védelmi kiadásokat – írja a Deutsche Welle.
Wadephul a NATO külügyminisztereinek a törökországi Antalyában tartott informális találkozója alkalmával beszélt erről.
A NATO-tagok jelenleg kötelezettséget vállaltak arra, hogy a GDP legalább 2%-át katonai kiadásokra fordítják, ezt a célt azonban a szövetség mintegy harmada még mindig nem teljesíti, köztük Portugália (1,55%), Olaszország (1,49%), Kanada (1,37%), Belgium (1,3%) és Spanyolország (1,28%).
Németország jelenleg GDP-jének alig több mint 2%-át költi a védelemre, és Friedrich Merz új kancellár a múlt héten azt mondta, hogy minden további százalékpont további 45 milliárd euró (18 billió forint) éves kiadást jelentene.
Több ország felszólalt a kiadások növelése ellen, mondva, hogy az 5 százalék elérése irreális. Mark Rutte NATO-főtitkár kompromisszumként azt javasolta, hogy a klasszikus katonai kiadásokat emeljék 3,5 százalékra, a maradék 1,5 százalékot pedig védelemmel kapcsolatos infrastruktúrába fektessék az államok. Antalyába érkezve például arról beszélt, hogy olyan dolgokra kell gondolni, hogy ha például valahol hidat építenek, akkor az a híd bírjon el tankokat is, ne csak a hétköznapi forgalmat.
Bár korábban az Egyesült Államok hangosan kritizálta a NATO 2 százalékos követelménye alatt költő tagállamokat, Marco Rubio amerikai külügyminiszter is arról beszélt, hogy az 5 százalékos cél elérése nekik is komoly pénzügyi kihívást jelentene. Az USA jelenleg a költségvetés 3,37 százalékát költi védelemre.
„A NATO-nak lehetősége van még erősebbé válni” – mondta a találkozón – „a szövetség csak annyira erős, amennyire a leggyengébb láncszeme, és mi arra törekszünk és arra törekszünk, hogy ebben a szövetségben ne legyenek gyenge láncszemek”
Nyitókép: AFP / Ozan Kose