Műholdfelvételen Kim Dzsongun felborult hadihajója

Az észak-koreai diktátor a minap végignézte, ahogy félresikerült az ünnepélyes vízre bocsátás.

  • hvg.hu hvg.hu
Műholdfelvételen Kim Dzsongun felborult hadihajója

Felborult a vízre bocsátáskor egy új romboló Kim Dzsongun észak-koreai vezető jelenlétében, aki nem tolerálható súlyos gondatlanságnak minősítette a balesetet, amely foltot ejtett az ország becsületén.

A BBC észrevette, hogy egy műholdfelvételen látszik, hogyan is néz ki a hadihajó az eset után. A képen kivehető az oldalán fekvő romboló, nagy kék ponyvákkal letakarva, ami miatt sok részlet nem figyelhető meg. A hajó egy része mintha a szárazföldön lenne.

A kék ponyvákkal letakart, oldalára dőlt romboló
AFP / Handout / 2025 PLANET LABS PBC

A baleset – amelyet Kim „bűncselekménynek” nevezett – ügyében hivatalos vizsgálat indult. Arról egyelőre nincs hír, hogy az incidensnek van-e sérültje, áldozata.

A KCNA, Észak-Korea hivatalos hírügynöksége pénteki jelentésében kisebbíteni igyekezett a károkat, mondván, „nem súlyosak”, és hogy az első jelentésekkel ellentétben nem keletkeztek lyukak a hajó fenekén. „A hajótest jobb oldali része megkarcolódott, és a mentőcsatornán keresztül bizonyos mennyiségű tengervíz áramlott be a tat részbe” – jelentették. 

A hajógyár vezetőjét, Hong Kil Hót beidézték a bűnüldöző szervek. A romboló helyreállítása a KCNA szerint nagyjából tíz napot vesz igénybe.

Örülhet a világ, ha nagyobb baj nélkül megússza, hogy az USA megtámadta Iránt

Örülhet a világ, ha nagyobb baj nélkül megússza, hogy az USA megtámadta Iránt

Kiszámíthatatlan és katasztrofális következményekkel járhat a Közel-Keleten, de akár globálisan is, hogy az USA vasárnap hajnalban megtámadott három iráni nukleáris objektumot, először vetve be a bunkerromboló bombákat. Izrael örülhet, jobb esetben a konfliktus lezárulhat, de az iráni rezsimváltás nem valószínű. Rossz esetben a háború elhúzódhat és kiszélesedhet, attól függően, hogy mit lép a jelentősen meggyengült Irán.