szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Két sajtóorgánum több mint kétmillió, nukleáris bázisok modernizációjának és építésének közbeszerzéseiről és terveiről szóló dokumentumot vetett össze műholdképekkel. Az elmúlt évtizedben gyors tempóban fejlesztették a rakétasilókat és -bázisokat.

A dán Danwatch-projekt és a Der Spiegel német lap közös oknyomozása ráakadt az orosz nukleáris képességek modernizációjára kiírt beszerzések nyilvánosan elérhető, részletes dokumentumaira, valamint számtalan, ezzel összefüggő műholdképet vizsgáltak meg, amelyek alá is támasztják a „kiszivárgott” dokumentumokat.

A több mint kétmillió dokumentumot és műholdképet megvizsgáló oknyomozásból kiderül, hogy Oroszország nagyszabású korszerűsítést hajtott végre az orenburgi régióban, ahol a nukleáris rakéták indítására alkalmas silók vannak. Az elmúlt évtizedben sok rakétaindító állomást modernizáltak a kazahsztáni határ közelében: több nukleáris bázist építettek újjá, és számos teljesen új létesítményt hoztak létre. Ez nem csupán a tényleges rakétaindító rendszerek építését, modernizációját fedi le, hanem maguknak a bázisoknak a védelmét is a konvencionális katonai támadásoktól.

A felújított létesítmények között van például a 621. rakétaezred bázisa. Itt új utakat, épületeket és védőszerkezeteket építettek. Ilyen kezelésen esett át a 368. rakétaezred 17 kilométerre lévő bázisa is. Mindkét helyszínen nukleáris rakéták indítására alkalmas rendszerek vannak elhelyezve.

Párizs elleni atomtámadás kockázatával is járhat, ha az amerikai atompajzs helyett a francia venné át Európa védelmét

Franciaország immár sokadik történelmi ajánlata ezúttal pozitív fogadtatásra talált az orosz fenyegetés és Trump-tornádó után. Az amerikai nukleáris pajzsot lehet helyettesíteni, de a számok, képességek és doktrínák szerint ennek nem lenne kellően hiteles elrettentő ereje. Márpedig a nukleáris elrettentés elsősorban “teológiai” kérdés.

A katonai tenderekről szóló dokumentumok számos építőanyag – acél, homok, cement, tégla és szigetelőanyagok –, valamint érzékenyebb elemek, például informatikai rendszerek, elektromos berendezések, vízellátás, fűtés és szellőzés szállításáról is tartalmaznak információkat. Konkrét leírások is megjelentek az egyes épületek és biztonsági rendszerek konstrukciójáról, épületek alaprajzáról, de még a belső elrendezésről, kamerák, védőfelszerelések és fegyverszekrények helyéről is.

A dokumentumokhoz ugyan nyílt forrásból jutottak hozzá a médiumok, a hírszerzési információkkal felérő adatok a legmagasabb fokú titkosítást élveznék. Alapesetben biztosan nem tárná senki a publikum elé – mondták a Der Spiegel által megkérdezett szakértők. Ebből ki lehet deríteni a támadásra alkalmas pontokat. A német lap felveti, hogy mégis lehetett szándékos a szivárogtatás, ugyanis az orosz nukleáris képességek jelentős modernizációjáról szóló hírek elrettentésként és erődemonstrációként hathatnak a NATO-ban.

Külön érdekesség, hogy az orosz modernizáció nagymértékben támaszkodik nyugati cégek termékeire. Cement, gipsz, ragasztó, szigetelő – mind olyan építési anyagok, amelyek Európából is érkeztek. Az újságírók különösen gyakran találkoztak a német Knauf cég termékeivel.

Jöhet az amerikai válasz Putyin fenyegetéseire, Magyarországnak is juthat szerep az atompókerben

Az ukrán mélységi csapások miatt Oroszország átírja nukleáris doktrínáját, amivel elvileg könnyebbé teszi az atomháború megindítását. Putyin újra blöffölhet, de a Nyugatnak reagálnia kell a bejelentésére. Brit sajtóértesülés szerint atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!