Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Sokan attól tartanak, hogy a rezsim valójában a másként gondolkodókat akarja elhallgattatni.
Letartóztatási hullám söpör végig Iránon az Izraellel vívott 12 napos háború kitörése óta – írja a BBC.
Az iráni hatóságok azt gyanítják, hogy az izraeli titkosszolgálat, a Moszad a biztonsági szolgálatokba is beszivárgott, ezért kémkedéssel vádoltak meg százakat, több embert pedig ki is végeztek. Félelmeik vélhetően nem alaptalanok, mivel Izrael a háború elején atomtudósokat és olyan magas rangú katonai vezetőket is meggyilkolt, mint Mohamed Bagheri, az iráni hadsereg vezérkari főnöke és Hoszein Szalámi, az Iszlám Forradalmi Gárda főparancsnoka.
A BBC tudósítása szerint sokan azonban attól tartanak, hogy valójában tisztogatási hullámról van szó, amellyel a másként gondolkodókat akarja elhallgattatni a rezsim.
A 12 napos konfliktus során az iráni hatóságok három kémkedéssel vádolt embert végeztek ki, szerdán pedig újabb három letartóztatottat akasztottak fel hasonló vádak alapján. A Forradalmi Gárdához köthető Farsz hírügynökség szerint az iráni hírszerző és biztonsági erők több mint hétszáz embert tartóztattak le. Az állami televízió több olyan felvételt is bemutatott a napokban, amelyeken az állítólagos kémek bevallják, hogy együttműködtek az izraeli titkosszolgálattal.
Az iráni hírszerzési minisztérium a letartóztatások és a kivégzések nyomán azt állította, hogy „könyörtelen harcot” folytat az általa nyugati és izraeli hírszerző hálózatoknak nevezett szervezetek – köztük a CIA, a Moszad és az MI6 – ellen.
Emberi jogi csoportok és aktivisták aggodalmuknak adtak hangot a letartóztatások miatt, mondván, Iránra hosszú ideje jellemzők a koncepciós perek, amelyek során a vádlottakból különböző eszközökkel kikényszerítik a vallomásukat. Attól is tartanak, hogy hamarosan újabb kivégzések jöhetnek.
(Nyitókép forrása: Fatemeh Bahrami / Anadolu via AFP)
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.