szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egyre népszerűbb szójafogyasztás is oka az erdőirtásoknak, ráadásul sokszor távolról importáljuk, így az eddig gondoltnál jóval nagyobb az ökológiai lábnyoma. A jó hír azonban, hogy dán kutatók, úgy tűnik, rájöttek, mivel helyettesíthető környezetbarátabb módon a növényi fehérjeforrás.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Már jó ideje kimutatták, hogy a húsfogyasztásnak jelentős az ökológiai lábnyoma, az elsődleges alternatív fehérjeforrás pedig a szója volt idáig. A gond csak az, hogy bár valóban kevésbé terheli a környezetet a húsiparnál a szójatermesztés, így is jelentős az ökológiai lábnyoma. Most azonban a koppenhágai egyetem táplálkozástudományi intézetének kutatói kidolgoztak egy új eljárást, amivel a fehérjeport tudnak készíteni lóbab felhasználásával, és ami a szójánál is jóval környezetbarátabb opciót jelent.

Szójából készül a szójatej, a tofu és a húsalternatívák különféle alapját is adja. Elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban és Dél-Amerikában termesztik, így már az export is nagy lábnyommal jár, míg a lóbab többféle éghajlaton megterem. Ráadásul sok erdőt kiirtottak Brazíliában és Paraguay-ban, hogy helyet csináljanak a szójaültetvényeknek, így a termesztése kárt tesz az élővilágban, a biodiverzitásban és az irtások miatt jelentős szén-dioxid-kibocsátással is jár. „Egy másik fontos szempont, hogy a szóját gyakran génmódosítják is, hogy tolerálja az egyik gyomirtószert. Sok ember egyre kritikusabb a szója környezetre tett hatása miatt” – mesélte Iben Lykke Petersen, a kutatás egyik résztvevője a Science Dailynek.  

A tudósok eredményei alapján ráadásul a lóbabból készült por jobb fehérjeforrásnak bizonyult a lencsénél, az amarántnál, a hajdinánál és a quinoánál is. A kutatók egy úgynevezett nedves frakcionáció eljárással nyerik ki a lóbabból a fehérjét, és kivonják belőle azokat az anyagokat, amelyek akadályozzák a fehérje emésztését, így jobban felszívódik a szervezetben, amikor fogyasztják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Zhvg

Erre figyeljen, ha alapanyagot és ételt rendel a koronavírus-járvány ideje alatt

Számos kérdés merül fel a koronavírus-járvány alatt az élelmiszerekről és a higiéniáról: elkaphatom a betegséget az ételeken keresztül? Elég, ha csak vízzel mosom meg a nyersen fogyasztandó zöldségeket, gyümölcsöket? Mit fogyasszunk az immunrendszerünk erősítése érdekében? A Felelős Gasztrohős Alapítvány összegyűjtötte a hasznos információkat és a jó higiéniai gyakorlatokat, amikre érdemes odafigyelnünk, ha készételt, vagy alapanyagokat rendelünk otthonunkba.